עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

הפלה טבעית

פורסם: 30.07.2011
בשפה העברית המילה הפלה מתייחסת הן להפסקת הריון יזומה (באמצעות הליך רפואי כלשהו, תרופתי או כירורגי) והן להפסקה טבעית של הריון המתרחשת באופן ספונטני בשלב כלשהוא במהלך עשרים השבועות הראשונים להריון. בשפה האנגלית למשל נקראת הפסקת הריון יזומה Abortion ואילו הפלה טבעית נקראת Miscarriage.
במאמר זה נפרט מעט על הפלות טבעיות, נסביר מה ההסתברות להתרחשותן, מה הם הגורמים להן, אלו סימפטומים מלווים הפלה טבעית, מה הם גורמי הסיכון המגבירים את הסיכוי להתרחשות הפלות טבעיות ועוד.


מה הסיכוי להתרחשות הפלה טבעית

ההערכה היא כי כ 15% מן ההריונות מסתיימים בהפלה טבעית.
נתון זה אינו כולל הפלות טבעיות שאירעו עוד בטרם גילתה האישה שהיא בהריון. אם כוללים את מספר הביציות המופרות אשר אינן ממשיכות להשתרש בדופן הרחם ואינן ממשיכות להתפתח לעוברים מגיע הנתון לכדי 30% עד 50% מכלל ההריונות.
ההסתברות להתרחשותה של הפלה טבעית יורד משמעותית לאחר השבוע השביעי להריון, למעשה מרגע שניתן לזהות דופק אצל העובר. לאחר תום השבוע השנים עשר (עם סוף השליש הראשון להריון), הסיכויים יורדים אפילו עוד.
מקרים בהם מסתיים באופן ספונטני הריון בן עשרים שבועות ומעלה אינם נחשבים עוד להפלה טבעית ולפיכך גם אינם נכללים בנתונים הנ"ל באשר לשכיחות התופעה.


מה עשוי לגרום הפלות טבעיות

שתי סיבות עיקריות אחראיות לחלק הארי של ההפלות הטבעיות.
הראשונה היא התפתחות בלתי תקינה של ההריון הנגרמת מפגמים אקראיים בביצית או בזרע המפרה. מדובר בדרך כלל בפגמים כרומוזומליים נקודתיים המאפיינים את הביצית או הזרע המסוימים.

הסיבה השנייה היא כשלים בהתרחשותם של שלבים קריטיים בתחילת ההריון, למשל השתרשות תקינה של העובר הזעיר אל דופן הרחם או התפתחות ראשונית לא תקינה של העובר.
ברוב רובם של מקרי הפלות טבעיות נותרת הסיבה לא ידועה ולא נעשים מאמצים מיוחדים לבררה. רק אצל נשים החוות הפלות טבעיות חוזרות ונשנות חשוב לחקור מה גורם להן.


סימנים המעידים על התרחשות הפלות טבעיות

ישנם מספר סימנים המעידים על התרחשותה של הפלה טבעית.
הסימן הנפוץ ביותר הוא הופעת דימום נרתיקי, אולם יש לזכור כי דימומים כאלה מתרחשים פעמים רבות גם בתחילתם של הריונות תקינים ולכן אינם מצביעים בהכרח על הפלה. מומלץ בכל מקרה לפנות מיידית לרופא אם מופיע דימום טרי בזמן כלשהו במהלך הריון.

סימן נוסף המעיד על התרחשותה של הפלה טבעית הוא אי הופעתו של שק הריון. כבר בבדיקת האולטרה סאונד הראשונה (בערך שישה שבועות לאחר ההתעברות לכל הפחות) אמור להתגלות שק הריון צמוד לדופן הרחם. אי המצאות שק הריון ברחם מצביע על האפשרות שההריון למעשה הופסק על ידי הפלה טבעית. סיבה נוספת לאי הופעת שק הריון ברחם עשויה להיות הריון חוץ רחמי. במקרים כאלה ניתן יהיה על פי רוב לזהות שק הריון במיקום בו השתרש העובר הזעיר (בחצוצרה, בחלל הבטן, בשחלה ועוד).


גורמי סיכון להתרחשות הפלות טבעיות

ישנם מספר גורמים המגדילים את הסיכוי להתרחשותה של הפלה טבעית. מקצתם אינם בשליטתנו אך מחלקם אפשר וראוי להימנע.
ככל שגילה של האישה ההרה גבוה יותר הסיכוי להפלה טבעית עולה. כך הסיכוי להפלה טבעית אצל אישה בת 40 הוא יותר מפי שתיים מאשר אצל בת 20.

אצל מי שכבר חוותה הפלות טבעיות (שתיים או יותר) הסיכוי שזו תתרחש שוב גבוה יותר.
מי שבעבר חוותה הריון שאופיין בבעיות כרומוזומאליות נמצאת אף היא בסיכון גבוה יותר להפלה טבעית.
גורמי סיכון נוספים שאין עליהם שליטה של ממש הם מחלות מסוימות, בעיות ברחם או בצוואר הרחם.
בין גורמי הסיכון שניתן לנקוט צעדים בכדי להימנע מהם נמצאים עישון, שתיית אלכוהול וצריכת סמים. גם תרופות מסוימות אינן מתאימות לשימוש בזמן הריון מן הסיבה שהן עלולות לגרום הפלות טבעיות.
חשיפה לרעלנים (זיהום סביבתי, למשל נשימת אדים כימיקלים במקום העבודה) וכן זיהומים שונים יגבירו את הסיכוי להתרחשות הפלות טבעיות.