עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

הכנת תיק לידה

פורסם: 23.05.2011
כולנו יודעות שהריון, סופו בלידה. אולם איך מתארגנים לקראת הלידה?
במאמר זה ננסה לעזור לך להכין תיק לידה שישרת אותך ואת הרך הנולד שלך במהלך הלידה והאישפוז בבית היולדות.

לקראת שבוע 35 כדאי שתיק הלידה שלך יהיה מוכן. תיק הלידה יכיל מה שיהיה הכרחי וגם מה שיהיה לך נעים שיהיה לך בזמנים המאתגרים שלאחר הלידה ותחילת הטיפול בתינוק החדש שלך.


מה תצטרכי ללידה עצמה?

לא לשכוח תעודת זהות ואת מסמכי מעקב ההריון! אם יש תוצאות ספירת דם עדכניות תחסכי לעצמך דקירה והמתנה מיותרת לפני קבלת אפידורל (אפידורל יכולה לקבל רק מי שמספר טסיות הדם שלה מעל 100).

כדאי שתקחי איתך בקבוקי ספורט לשתיה נוחה במהלך הלידה, ובקבוק שמן שקדים סגור וחתום לעיסוי באיזור הפרינאום ולמניעת חתך במהלך הלידה הפעילה.

קחי איתך חטיפי אנרגיה או כריכים, ומיץ ממותק, עבור המלווים שלך.

אם כתבת תכנית לידה, קחי אותה איתך במספר עותקים. דאגי שהמלווים שלך מכירים את תכנית הלידה שלך ויוכלו לסייע לך להגשים את שאיפותייך מהלידה שלך.

יש עוד לא מעט ציוד לחדר הלידה שיוכל לסייע לך במהלך הלידה – לפי אופייך ונטייתך, קחי כל מה שינעים את זמנך ויקל עלייך


מה תצטרכי לאחר הלידה?

מיד לאחר הלידה תתאשפזי ל48 שעות עד חמישה ימים, ואולי יותר אם חלילה את או תינוקך תגלו סימני חולי טרם השחרור (למשל, צהבת יילודים, זיהומים שונים באיזורי החתך והתפירה אצלך, וכדומה). שעות אלה יהיו משמעותיות עבורך ועבור תינוקך במובנים רבים, הנה כמה דברים שכדאי שיהיו בתיק הלידה שלך, ואולי יוכלו להקל עלייך –

קחי איתך פדים ותחבושות היגייניות, והמון תחתוני כותנה שלא אכפת לך לזרוק, או תחתונים חד פעמיות. לאחר הלידה תשתמשי (כנראה) בשניים-שלושה פדים בו זמנית, ואולי תרצי פשוט לזרוק את התחתונים ביחד עם הפדים בכל פעם במקום להחליף פדים.

קחי איתך מוצרי היגיינה לפי טעמך – אחרי הלידה, את עשוייה להתענג על מקלחת טובה, סבון נעים, שמפו איכותי (אולי יהיה לך קשה להסתרק, קחי איתך מרכך שיער איכותי). מגבת ענקית, רכה ונעימה, ומוצרי הטואלט שאת אוהבת. לחזור להיות נשית ומטופחת, בסוף ההריון ואחרי לידה, יכולה להיות חוויה מרעננת. אל תשכחי גם מברשת שיער, מברשת שיניים ומשחת שיניים נעימה.

קחי איתך זוג כפכפים שאינן מחליקות, כי לא בטוח שיהיה לך נעים לדרוך על ריצפת חדר האמבט בבית היולדות.

קחי איתך שפע של פירות יבשים, שמסייעים ביציאות קלות ויהפכו את הביקור הראשון שלך בשירותים לחוויה פחות... זכורה.

קחי איתך מצלמה (אם יש מצלמה בטלפון הנייד – אפילו יותר טוב), ניירות לכתיבה, כמה ספרים טובים, וספר תשבצים – יהיה לך הרבה זמן עם התינוק ובלעדיו לקרוא ולבלות זמן איכות בשקט.

עוד כדאי לקחת: מטען לנייד, כסף קטן למכונות הפינוקים, מספרי טלפון של כל מי שצריך להודיע לו שהדרדס כבר לא אצלך בבטן.


מה התינוק יצטרך בבית היולדות?

התינוק שלך לא יצטרך כלום בבית היולדות. הוא יקבל הכל מבית החולים. אוכל, טיטולים, בגדים, אלכוהול לטבור, וגם, כמובן, שפע של הדרכה. אם יהיה לך נעים להלביש אותו בבגדים שלו, בכובע שלו, בשמיכה שלו – קחי לו (או לה) מה שתבחרי.

עם שחרור התינוק שלך תצטרכי לוודא שיש לך כיסא תינוק בטיחותי ומתאים. בנוסף, ייתכן שתרצי לארגן לו חליפה חגיגית לקראת הנסיעה הביתה. בשחרור תצטרכי גם תעודת זהות שלך ותעודת זהות של בן זוגך. אם אינכם נשואים, כנראה שתעודת זהות של בן זוגך לא תספיק. אם את רוצה שהוא יהיה רשום כאבי התינוק שלך, יהיה עליו להגיע לתהליך השחרור ולחתום על הצהרת אבהות.