עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

חיתוך חיץ – אפיזיוטומיה בלידה

פורסם: 28.06.2013
במהלך צירי הלחץ נדחף ראשו של התינוק דרך הנרתיק החוצה, לאוויר העולם. בזמן שהנרתיק הנשי מתרחב תוך כדי הלידה עד פי עשרה ממצבו הטבעי ומסוגל להכיל את ראשו של התינוק.

בשלב צירי הלחץ, קורה כי חלק מרקמת העור הרכה של הנרתיק עלול להיקרע בשל הלחץ הרב שראשו של התינוק יוצר. קרעים כאלה מתרחשים לעיתים קרובות ולא קשה להחלים מהם, ובכל זאת – ישנם מיקומים שבהם הקרע מפריע יותר ליולדת ועלול להכאיב.

על מנת להפחית את הסיכון לקרעים עצמוניים המתרחשים באופן טבעי במהלך חלק מהלידות, מקובל לשקול במהלך לידה ואגינלית את האפשרות לבצע חתך חיץ יזום על ידי האחות המיילדת. החתך נעשה באופן אחיד וישר, ומאפשר החלמה והתאוששות קלות יותר וכן תפירה שלו לאחר מכן.

רבות נאמר על היתרונות והחסרונות של חתך חיץ יזום, וכנראה שהטיעון החזק ביותר נגדו הוא שקשה לדעת בטרם עת אם איזור הנרתיק של היולדת אכן ייקרע כתוצאה מהלחץ הטבעי עליו במהלך הלידה אם לאו. מה שידוע הוא, שחתכים המתרחשים באופן טבעי מתרחשים גם באזורים בעייתיים לריפוי, כמו הדגדגן והשופכה, עשויים להקשות על החזרה לשגרה לאחר הלידה, ולעיתים גוררים זיהומים וסיבוכים בלתי צפויים.


מדוע מתבצע חיתוך חיץ?

חתך חיץ יזום הינו חתך שקל יותר לתפור, ולאחר מכן להחלים ממנו. הוא מתבצע באופן מקצועי ובקו ישר, ומונע היווצרותם של קרעים קטנים מרובים או היווצרותו של קרע ארוך ומקוטע לאורך חיץ הנקבים של היולדת. על מנת למנוע את הקרע המתרחש באופן טבעי, מיילדות מבצעות באופן מבוקר חתך מינימאלי באיזור ותופרות אותו מייד לאחר תום הלידה.

בעוד ישנם בתי חולים שבהם נעשה חיתוך חיץ בלידה ראשונה כשיגרה, מרבית בתי החולים כיום אינם ממהרים "לחתוך" את היולדת, בוודאי אם הביעה היולדת רצון שלא להיחתך אלא במקרה הצורך.


זה כואב?

בדרך כלל לא מרגישים לא בחתך ולא בתפירה. אם הלידה התרחשה באילחוש, כל איזור הנרתיק והפרינאום מורדמים ולא תחושי כאב. אם הלידה התבצעה באופן טבעי וללא אילחוש, החיתוך בדרך כלל אינו מורגש (יש דברים שיעסיקו אותך יותר באותו הרגע...) ואילו לפני התפירה שלאחר הלידה כנראה שיינתן לך אילחוש מקומי קל.


האם אפשר להימנע מחתך חיץ במהלך הלידה?

הקרעים בנרתיק הם תוצאה של לחץ של ראש התינוק על העור הרך של איזור הנרתיק. האפשרות לקיומו של קרע תלויה בגורמים שונים, כמו גמישות שרירי החיץ של האישה, היקף ראשו של התינוק והיקף הנרתיק המורחב. קשה מאוד לצפות איזו יולדת נכנסת ללידה בסיכון גדול לקריעה בנרתיק ואיזו בסיכון מופחת, ולכן לעיתים האחיות המיילדות מעדיפות לחתוך את חיץ הנקבים באופן יזום ולהימנע מהסיכון.
הנה כמה טיפים עבור יולדות המעוניינות להפחית את הסיכון לקרעים במהלך הלחיצות: