עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

אפידורל - ללדת ללא כאב

פורסם: 10.07.2013
כנראה שעולמן של הנשים ההריוניות נחלק לשניים – אלה שחוששות מאפידורל ומקוות ללדת בלעדיו, ולעומתן, אלה שאפידורל הוא משאת נפשן לקראת הלידה הממשמשת ובאה. אני לא מתביישת להגיד, שאני מבין אלה שאם היו יכולות, היו מתחילות עם האפידורל כבר בחודש שביעי. אצלי, זה בעיקר בגלל שאני זוכרת שהלידה היא מאמץ אינטנסיבי וקצר שלאחריו אני צריכה להתחיל להיות אמא למשך שארית חיי, ואני מעדיפה לשמור את האנרגיות שלי לשלב ההוא.

אין ספק שיש חסרונות לשימוש באפידורל. הוא מוזרק ישירות אל עמוד השדרה והזרקה לא נכונה עלולה לגרום לפגיעה זמנית או אפילו תמידית בתפקוד, לכאבי ראש מטרידים ועוד מרעין בישין. הוא עלול לפגוע ביכולתנו לדחוף את התינוק החדש החוצה בשלב האקטיבי של הלידה, ובמקרים רבים מאריך את הלידה. יש אפילו הטוענים שלידה אפידוראלית מגדילה את הסיכון לסיבוכים בלידה (כמו להיתקעות התינוק בתעלת הלידה ולצורך בלידה מכשירנית או בניתוח קיסרי). עם זאת, מרבית הלידות בארץ נעשות בחסות האפידורל.


כאב בלידה ושיטות לשיכוך הכאב

עם תחילת הלידה ועד לשלב של פתיחה של 4-5 סנטימטרים, את צפויה לחוש בכאב שהולך ומתעצם, כהכנה לשלב האקטיבי של דחיפת התינוק החוצה מהרחם אל אוויר העולם. באיזור פתיחה של ארבע ס"מ (ובדרך כלל עד פתיחה של שמונה-תשעה ס"מ) תוכלי לבחור שימוש באפידורל כמשכך את כאבי הצירים.
ישנן שיטות נוספות לשיכוך כאבים בלידה, ביניהן מכשיר הטנס השולח זרמים חשמליים לאזור הגב התחתון ונאמר עליו שהוא מסייע להתמודד עם כאבי הצירים בשלבים המוקדמים של הלידה; זריקת טשטוש (פטידין – חומר מורפיני לשיכוך כאבים המקל על כאבי הצירים אך אינו משתק אותם, והוא נחשב משכך כאבים כללי ולא מקומי כמו האפידורל) או גז צחוק, שגם הוא נחשב יעיל בעיקר בשלבים הראשונים של הלידה.


מהו אפידורל

האפידורל הינו חומר הרדמה המוזרק באופן מקומי לשורשי העצבים מבסיס עמוד השדרה, ומשתק את יכולת העברת הכאב מאזור הרחם והנרתיק אל המוח. בזמן שהאפידורל משתק לחלוטין את תחושת הכאב של הצירים, במקרים רבים הוא אינו מבטל לחלוטין את יכולתה של האישה להפעיל את שרירי הבטן ולדחוף את תינוקה החוצה, אם כי הוא כנראה פוגע ביכולת הדחיפה ודורש התערבות וסיוע לאישה במהלך דחיפותיה לאחר קבלת חומר ההרדמה.
לעיתים האפידורל משפיע על היכולת התנועתית ברגליים, אולם מצב זה אינו משפיע על מהלך הלידה וצפוי לחלוף במהרה.


יתרונות האפידורל

יתרון מספר אחד של האפידורל הוא כאמור שהוא משתק לחלוטין את תחושת הצירים של היולדת, ועם זאת, הוא נחשב הרדמה מקומית ומאפשר עדיין במרבית המקרים התפתחות של לידה ואגינלית רגילה.
אצל חלק מהנשים היעלמות תחושת הכאב דווקא מאפשרת להן להתרכז באופן "נקי" יותר בדחיפת התינוק ולקצר את מהלך הדחיפות בשלב האקטיבי של הלידה.
יולדת יכולה לקבל אפידורל לאורך כל שלבי הלידה ועד ללידת השיליה לאחר שהתינוק בחוץ. השפעתו של האפידורל על התינוק עצמו היא מועטה.


מי לא יכולה לקבל אפידורל

כמעט כל יולדת יכולה לקבל אפידורל. מי שאינה יכולה לקבל אפידורל היא מי שסובלת מבעיות קרישה או שתוצאות ספירת הדם שלה (וספציפית, מספר טסיות הדם – PLT) נמוך מ 100,000, מי שנוטלת אספירין או תרופות נוגדות קרישת דם, מי שסובלת מאלרגיה לחומרי הרדמה, מי שעברה ניתוחים או תאונות בעצמות האגן או בעמוד השדרה התחתון, מי שיש לה בעיות עור, קעקוע טרי או זיהומים באיזור הזריקה, או מי שסובלת מבעיות גב או בעיות עצביות במערכת העצבים הפריפריאלית.


איך מקבלים אפידורל, הלכה למעשה

אפידורל מוזרק לאזור הגב התחתון על ידי רופא מרדים בלבד. הזריקה עצמה אינה כואבת יותר מכל זריקה אחרת והחשש ממנה אינו מוצדק. עם זאת, בשלב ההזרקה עצמה על היולדת לשבת בתנוחה מקופלת (מה שהוא לא תמיד קל, ביחד עם צירי לידה), ולהשתדל לא לזוז בכלל, גם לא לנשום, במהלך ההזרקה.