עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

הלידה – השלב האקטיבי

פורסם: 30.07.2011
השלב האקטיבי של הלידה נמשך בערך מפתיחה של כשלושה סנטימטרים ועד לפתיחה ומחיקה מלאה ותחילת שלב הלחיצות. שלב זה הא המלחיץ בלידה אולם יש כל כך הרבה שתוכלי לעשות על מנת להקל על עצמך. במאמר זה נסקור את מה שקורה לך במהלך השלב האקטיבי של הלידה ונציע לך מספר הצעות שעשויות להקל עלייך את התהליך.


מהו השלב האקטיבי?

בערך בפתיחה של שלושה סנטימטרים, תהליך הלידה משתנה. הצירים הופכים להיות סדירים וקצרים, עם מרווח של כחמש דקות ביניהם, הכאב עובר מכאב קהה באיזור הגב או כאבי מחזור, לכאב חד וברור באיזור הרחם. את לא יודעת מה צפוי לך או איך זה יימשך (ובמיוחד כמה זמן), במהלך הצירים את עסוקה כולך בלעבור את הציר ובין ציר לציר את נתקפת חששות. את מתקרבת למקום האינסטינקטיבי, החייתי, שלך, וזה אולי מבהיל, מביך, או שונה ממה שהורגלת אליו. את בפיתחו של תהליך מרומם, שהוא לא דומה לשום דבר שכבר עברת. ובסופו – ויהיה לו סוף – את תהפכי לאמא...


מה קורה בשלב האקטיבי של הלידה?

עד עכשיו התהליך התנהל בקצב איטי. מעכשיו, את תהיי עסוקה בעיקר – אם לא רק – בתהליך הלידה. כעת, צוואר הרחם שלך נפתח ונמחק בקצב מהיר. כל ציר דוחף את הרחם קדימה ולמטה, כמו צווארון גולף מעל לגופו של התינוק שלך, ועם כל ציר התינוק מתברג נמוך יותר בעצמות האגן שלך.


כמה זמן זה יימשך?

קשה להבטיח, מפני שהתהליך ניראה אחרת אצל כל אישה, אבל במקרה הגרוע, בתוך 24 שעות את אחרי זה, עם תינוק מתוק מעורסל בזרועותייך.


איפה עוברים את זה?

מומלץ לעבור לפחות את החצי הראשון של השלב האקטיבי בנוחות בבית שלך, אולם את ממש לא מוכרחה. אם את חשה יותר בנוח להימצא בסביבת צוות רפואי – סעו לבית החולים ללא דיחוי. עוד מחשבה שכדאי לשקול – קל יותר להגיע לבית החולים עם צירים קלים, מאשר עם פתיחה של 4-5 סנטימטרים וצירים סדירים וכואבים.
בעיה משמעותית נוספת היא שללא צוות רפואי את פשוט לא יודעת באיזה שלב של הלידה את נמצאת. לכן, מיצאי את האיזון המושלם עבורך – אם את מרגישה בנוח בבית, הישארי בבית. אם את מרגישה צורך לצאת – צאי, וקחי בחשבון שייתכן שתישארי בחדר הלידה זמן רב יותר.


איך עוברים את זה?

ראשית חכמה, הנה תזכורת לשתי עובדות שעשויות לסייע לך בהתמודדות הנפשית עם התהליך:
  1. זה ייגמר
  2. את יכולה לעבור את זה עם היסטריה, את יכולה לעבור את זה בלי היסטריה, בשני המקרים זה יימשך אותו זמן, כנראה שעם היסטריה זה יכאב לך יותר.


הצירים בשלב זה עשויים להיות כואבים, אבל יש דרכים רבות להקל עליהם. הנה מספר עצות, טיפים, רעיונות וכיווני פעולה שיכולים לעזור לך להתמודד עם הצירים. אנחנו ממליצים לך לנסות את כולם, ללכת על מה שעובד, ובכל פעם שזה מפסיק לעבוד – לנסות שוב את כולם עד שתמצאי את הדבר הבא שעובד

  1. שחרור קול - ההוצאה של אוויר מהריאות משפיעה על שרירי הרחם ועל תחושת הכאב שלך. נסי לשחרר קול נמוך, גבוה, עם הרבה אוויר, עם מעט אוויר. נסי לא לצרוח, זה בזבזני יחסית מבחינת אנרגיה.

  2. תנועתיות – סיבובי אגן, החלפת תנוחה, ישיבה, עמידה, כריעה על שש, ישיבה וקיפוץ על כדור הפיזיו שלך (מומלץ לנסות הרבה), הישעני על בו זוגך כשפנייך אליו וכשגבך אליו, והקשיבי לגופך – אם את מרגישה נמשכת לתנוחה מסוימת– נסי אותה.

  3. עיסוי – בעיקר של הגב התחתון ועצם הזנב. בקשי מהמלווה שלך שיניח אצבע ויפעיל מעט כוח באיזור עצם הזנב. פעמים רבות תוכלי משם לכוון אותו לאיזור הכאב. לחץ מתון על איזור הכאב עשוי להקל משמעותית על הציר.

  4. מים – היכנסי למקלחת (אם בחדר הלידה ואם בבית) ואפשרי למים לעסות את גופך. אל תשתמשי במים חמים מדי בשלב זה של הלידה, המים החמים ירגיעו את הצירים ויעכבו את הלידה.

  5. כדור פיזיו – לא רק מקל על כאבי הצירים, אלא גם ממקם את התינוק טוב יותר בעצמות האגן ומזרז את הלידה.

  6. מוסיקה, אורות, מה שנעים לך – הקלי על עצמך, ארגני לעצמך סביבה נעימה ואהובה לעבור בה את השעות המאתגרות שלפנייך.

  7. זיכרי – את היחידה שעוברת לידה עכשיו, וכל מי שמסביבך אמור לשרת אותך ולהקל עלייך. השתמשי במלווים שלך על מנת להקל על עצמך. בקשי מהם שיעסו אותך, שיכינו לך שתייה, שיכינו לך מקלחת, שילוו אותך, שיתנו לך להישען עליהם – מה שיקל עלייך.