עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

ברוכה הבאה לעולם, אמא!

פורסם: 02.06.2011
מייד לאחר הלידה של תינוקך החדש, את נולדת מחדש כאמא. הלידה – כל סוג של לידה, ובמיוחד (אם כי לא רק) לידה ראשונה, היא טקס חניכה לנשיות מסוג אחר, טקס מעבר לחיים שונים. במובן הזה, יום ההולדת של תינוקך הוא גם יום הולדת עבורך...

החיים שלך משתנים, והחיים החדשים שלך לא מגיעים עם ספר הוראות. לא רק שאת צריכה להכיר את עצמך מחדש, אלא שעלייך לעשות זאת תוך כדי שאת לומדת להכיר את הילד שלך, המחוייבות הגדולה החדשה שלך, והבוס הכי קשוח שהיה לך אי פעם... נשמע קשה? כמעט כולן עושות את זה, ומצליחות, בסופו של דבר למצוא איזון – בין הישן לחדש. ניסינו לרכז כמה טיפים עבורך, להסתגלות מוצלחת אחרי לידה –


טיפ מספר אחת – האימהות מחלחלת לאט...

האימהות היא אחריות של 24 שעות, ותני לנו לגלות לך סוד – התינוק שלך, שזה עתה נולד, עוד יהיה הרבה יותר מתוק, יפה, וקל לטיפול...
את אולי מרגישה מבולבלת, לא מחוברת לאימהות או לתינוק, מתוסכלת, מרגישה שהתינוק שלך הוא רק אחריות בלי סיפוק, אולי את מרגישה שהאימהות מאכזבת אותך או שכל העניין גדול עלייך. כל אלה תחושות טבעיות, ומחקרים מראים שמעל 80% מהאימהות חשות כך לאחר הלידה הראשונה. במפתיע, גם נשים שיש להן הרבה ניסיון בטיפול בתינוקות, מתקשות להסתגל לאימהות בתחילה.

יש לך את כל הסיבות לקחת את זה לאט, ולהרגיש מבולבלת בתחילת דרככם המשותפת. את אחרי חווייה פיסית קשה (גם ההריון שסופו בדרך כלל מתיש, וגם הלידה, ללא ספק), וזה עתה קיבלת בחזרה את גופך לעצמך (אלא אם את מניקה). את אולי לא ישנה טוב כבר כמעט שנה, ושום דבר לא ישמח אותך יותר מרגע אחד לעצמך בשקט. התינוק החדש שלך בשלב זה של חייו לא עושה כלום חוץ מלבכות ולמלא את הטיטולים שלו. זה לא סוד, שאת נמצאת בשלב קשה בחייך.

השתדלי להתמודד עם רגשותייך ולעבד אותן, לא להסתיר אותם. דעי שרגשותייך קבילים ואפילו "נורמאליים". חפשי לך קבוצת תמיכה (פורום אינטרנטי יכול לשרת את מטרותייך אלה בהצלחה רבה...), והכי חשוב - אל תכעסי על עצמך.

ונספר לך עוד משהו – הצרכים של תינוקך עכשיו הם פיסיים גרידא – הוא צריך שתאכילי אותו, שתחליפי לו טיטול, ומבחינה רגשית יש לך זמן "להיכנס לעניינים". גם אם קשה לך לדמיין זאת כרגע, את עוד תתמוססי ממנו, כשבגיל חודש וחצי או חודשיים התינוק שלך יחייך אלייך לראשונה. בגיל שלושה ארבעה חודשים הוא יתחיל למלמל וגם לצחוק כשתדגדגי אותו. בגיל שישה חודשים (זה יעבור כל כך מהר, שאת לא תאמיני...) הוא יתחיל לשבת ואולי להראות סימנים של זחילה. אז הוא גם יתחיל לאכול מזונות מוצקים ולהשתתף בארוחות המשפחתיות. אחר כך הוא יתחיל ללכת, לדבר, ולגרום לך גאווה רבה. את עוד תסתכלי עליו כל כך הרבה פעמים בעיניים לחות ובחיוך ענקי, תתגאי בו ואולי אפילו תתעצבי על זה שהוא כבר לא מרשה לך לחבר אותך כמו כשהיה תינוק...


טיפ מספר שתיים – את אמא חדשה, לא נורא אם יש כלים בכיור

האימהות החדשה היא פרוייקט טוטאלי, וייתכן שלא יהיה לך זמן להמון דברים שפעם לא יכולת לוותר עליהם. זה הזמן – גם לסדר מחדש את העדיפויות שלך, וגם להיעזר עד כמה שתוכלי.
בין הדברים שכנראה תתאמצי למצוא זמן עבורם, נמצאים לא רק תחזוקת הבית, ניקיון וטיפול בבעלי חיים או בתושבי הבית האחרים, אלא גם הטיפול בעצמך (מקלחת, או אפילו זמן נינוח בשירותים...). העדיפי לטפל בעצמך, גם על חשבון הטיפול בבית – חשוב מאוד שלא תחושי מתוסכלת בשלב זה בחייך, ועוד יהיה לך די זמן לחזור ולטפל בבית על פי דרכך.


טיפ מספר שלוש – איכלי בריא

אם את מניקה, עלייך להמשיך לאכול בריא, להימנע מתרופות שאינן מאושרות לשימוש בזמן הריון, ולהמעיט בצריכה של אלכוהול, קפאין, ניקוטין, וכיוצאים באלה. אבל גם אם אינך מניקה, אנחנו ממליצים לך לאכול בריא – איכלי שפע של פירות וירקות טריים או מבושלים, פחמימות מלאות, חלבונים, איכלי כמויות סבירות והשתדלי לחזור לשיגרת אכילה בריאה. אם תוכלי, השתדלי להקפיד על פעילות גופנית סדירה (גם טיול של שעה עם העגלה זה יופי של ספורט...), וכמובן – שתי המון מים, לפחות שני ליטרים של מים זכים ביום. תרגישי טוב יותר אם גופך יהיה בריא ומטופל עד כמה שניתן.

בהצלחה...