עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שאיבת חלב – טיפים ושיטות לשאיבה מוצלחת

פורסם: 08.10.2011
אם ביססת הנקה, ואת מתכוונת להזין את תינוקך בעיקר או אפילו אך ורק בחלב אם, תצטרכי כפי הנראה במוקדם או במאוחר להתמודד עם שאיבת חלב.

שאיבת חלב תאפשר לך כמה שעות יקרות מפז הרחק מהתינוק שלך (כי כל אמא, ולו המסורה ביותר, צריכה מדי פעם להתאושש משגרת הנקה כל שלוש שעות, יומם ולילה...), ותאפשר לאנשים נוספים בסביבת התינוק שלך לתפוס תפקיד משמעותי בגידולו וליהנות מזמן איכות – האכלה – איתו, בדומה לזה שלך (למשל, לאביו).

יש יתרונות רבים בהנקה, ואם הנקה, יתרונות רבים בשאיבת חלב מהשד, על פני שילוב של הנקה עם תרכובות מזון מוכן. במאמר זה ננסה להרחיב ולהסביר לך על יתרונות השאיבה, ולספק לך מספר טיפים שיסייעו לך לבסס הנקה משולבת בשאיבה.


באיזו משאבה הכי כדאי להשתמש?

כמו בכל דבר בחיים, קשה להצביע על מוצר אחד שהוא הכי טוב – כדאי שתבחרי מכונת הנקה על פי צרכייך.
אם את מתרחקת מתינוקך רק מדי פעם, כנראה שלא תצטרכי משאבת הנקה רבת עוצמה, מסובכת וכבדה. די יהיה לך במשאבה הידנית הקטנה (בדרך כלל זו של Avent היא הנמכרת ביותר בקבוצת הידניות הקטנות). אם את רוצה לשאוב פעם אחת ביום, למלא בקבוק אחד לתינוק שלך, גם אז מכונה ידנית עשויה להיות פתרון נוח.
אם את חוזרת לעבודה ועלייך לשאוב חלב בשעות העבודה ולהשאיר לתינוקך בקבוק למחר, בחרי במשאבה יעילה אך קלה, שלא יקשה עלייך לסחוב לעבודה.

אם את שואבת חלב עבור מספר תינוקות, שואבת יותר ממניקה, או שעלייך לשאוב כמות חלב רבה או פעמים רבות במהלך היום – כאי שתבררי על משאבה חשמלית. אלה מסוגלות לשאוב משני השדיים בו זמנית, ולשאוב יותר חלב ביחס למשאבות הידניות. משאבות חלב חשמליות ניתן לרכוש, לשכור, או להשאיל מ"יד שרה".


כמה חלב אמור לצאת לך?

בתחילת חייו של התינוק שלך, הוא אוכל בכל יניקה בערך כפית של חלב, וזה לוקח לו כעשר דקות. הקיבה שלו היא בערך בגודל ענב. לכן, אם את שואבת, את לא צריכה משאבה כלל וכלל – את יכולה לסחוט ידנית את הפטמה לתוך כפית או כוסית פלסטיק, ולהאכיל את הגוזל שלך עם האצבע או בעדינות בכל דרך אחרת.
לאחר שלושה ימים עד כשבוע, התינוק שלך מגביר משמעותית את כמות המזון שהוא צורך בכל יניקה. כדי לדעת בדיוק כמה חלב התינוק שלך צריך – חשבי כך:

(משקל גופו * 150 מ"ל ) / מספר הארוחות ביום (8 ארוחות לפי אחת לכל שלוש שעות)

שאיבת חלב היא אפקטיבית פחות מיניקה של תינוק. אם את לא מצליחה בפעמים הראשונות להגיע ל 30 מ"ל – החליפי שד מדי פעם, והמתיני מספר דקות להתחדשות החלב, אז נסי שוב.


טיפים לשאיבה מוצלחת של החלב


בהצלחה...