עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

חזיות הנקה

פורסם: 01.08.2011
חזיות הנקה שייכות לאותם פריטים הקשורים להריון ולידה לגביהם יש מגוון דעות וגישות שונות.
יש שיאמרו כי חזיות הנקה הן פריט הכרחי אשר מקל על האם והתינוק, מבטיח זרימה תקינה של חלב ושל דם בשדיים, מספק תמיכה הולמת לשדיים הגדושים חלב ועוד. מנגד נשמעות דעות לפיהן חזיות הנקה אינן הכרחיות וכי אין להן יתרון ניכר על פני חזיות רגילות מסוימות אשר האם המיניקה מוצאת שהן נוחות לה.

מן הסתם נוטות חזיות הנקה להיות יקרות יותר מחזיות רגילות ולפיכך חבל לקנותן אם אין בהן צורך של ממש עבורך. במאמר זה אספנו עבורך מידע על היתרונות שייתכן וחזיות הנקה יעניקו לך.

מאפייניה של חזיית הנקה

כדי לקבוע אם חזיות הנקה אכן יועילו לך כדאי להכיר מה מאפיין אותן ומה הופך אותן לשונות מחזיות רגילות.
על פי רוב תהיינה חזיית הנקה עשויה מבד "נושם" (המאפשר מעבר של אויר דרכו), כגון בד המורכב מאחוז גבוה של כותנה. חזיות רגילות לעומתן עשויות פעמים רבות מבדים סינטטיים אטומים כמעט לחלוטין למעבר של אויר.
חזיות הנקה מעוצבות כך שלא יפעילו לחץ מיותר על האזור הקדמי של השד כדי למנוע מצב של עצירת החלב, בעיצוב חזיות רגילות בדרך כלל לא נלקח נושא זה בחשבון.
חזיות הנקה נועדו לספק תמיכה ראויה לשדיים הכבדים מגודש בחלב, ניתן בקלות לחשוף שד אחד בעוד נמשכת התמיכה לשד השני. עוד יתרון אופייני לחזיית הנקה הוא שניתן לתפעל אותן בקלות ביד אחת (בעת שביד השנייה אוחזים בתינוק). חזיות הנקה יצוידו בסוגר מתכוונן כך שניתן יהיה להתאימן לגודל השדיים הנוטה להשתנות תדירות בזמן שמיניקים.


יתרונותיהן של חזיות הנקה

היתרונות של חזיות הנקה על פני חזיות רגילות נובעות ממאפייניהן שפורטו לעיל. הבד הנושם מאפשר זרימת אויר לפטמה ושמירה על רעננותה, אי הפעלת לחץ על האזור הקדמי של השד מונע בעיות בזרימת חלב תקינה, התמיכה שמספקות חזיות הנקה מקלה על האם ומונעת כאבים, תפעולן הפשוט המקל על חשיפת שד אחד מאפשר הנקה בכל מקום, הסוגר המתכוונן מאפשר שימוש באותה חזייה במשך כל תקופת ההנקה. יש מי שטוענות עוד בעד חזיות הנקה ומציינות כי בעוד יש ספק אם חזיות רגילות יהיו שימושיות גם בזמן הנקה הרי שבחזיות הנקה ניתן להשתמש גם לאחר תום תקופת ההנקה. זאת, מפני שבתקופת ההנקה השדיים גדולים מהרגיל וממילא יש צורך בחזיות מיוחדות לתקופה זו.


בסופו של דבר ההחלטה בדבר כמה תורמת לה חזיית הנקה נופלת בחלקה של כל אם מיניקה. מי שסבורה כי יש סיכוי גבוה שזו תועיל לה כדאי שתצטייד רק לקראת סוף ההריון כדי להבטיח התאמה של חזיות הנקה לגודל השדיים המלאים חלב.