עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

קורס הכנה ללידה - כן או לא?

פורסם: 20.05.2011
הימים עוברים, השבועות חולפים ואת רואה את הלידה הולכת ומתקרבת בצעדי ענק.

את מתלבטת רבות האם לקחת חלק בקורס הכנה ללידה או לתת לגוף "לעשות את שלו" ולסמוך על הצוות הרפואי, על בן זוגך ובעיקר על עצמך בכל מה שקשור לתהליך הלידה.

נכון שבעבר קורס הכנה ללידה לא היה חלק מחיי נשים בהריון ונשים רבות ילדו ללא כל הכנה מוקדמת, ללא הדרכה וללא קורס, אבל בעבר גם לא היו טלפונים ניידים, טלוויזיה בכבלים ורפואה מתקדמת.
יש נשים שמעדיפות להתכונן ללידה רק על ידי קריאה בפורומים, שיחות עם חברות שחוו לידה, סרטים, ספרים וכו', ויש כאלה שמעדיפות לשלב קורס הכנה ללידה שיכין אותן באופן מסודר ורציני.

קורס הכנה ללידה אינו מהווה תחליף אלא הוא כלי נוסף המעשיר את עולמה של היולדת ובן זוגה ונותן לה כלים אשר יכולים לסייע לה להתמודד עם תהליך הלידה בצורה טובה ויעילה יותר, גם במקרים בהם הלידה מתנהלת ללא כל הפרעות או בעיות ובטח
כאשר הלידה מתנהלת קצת אחרת מהמתוכנן.


מהו קורס הכנה ללידה?

קורס הכנה ללידה הוא קורס המכין את היולדת לקראת אחת מהחוויה המעצימות ביותר בחייה.
הקורס מרכז מידע נרחב העוזר ליולדת ולמלווה שלה בכל הקשור לתהליך הלידה החל מהבחירה היכן ללדת, האם ללדת באופן טבעי, עם אפידורל, מהו ניתוח קיסרי, מה יש להכין ללידה, טכניקות להקלה על כאבי הצירים, מה הזכויות של היולדת והמלווה שלה בחדר הלידה, הימים הראשונים שלאחר הלידה ועוד.


מה כולל קורס הכנה ללידה?

קורס הכנה ללידה כולל ידע תיאורטי המורכב ממידע הקשור לתהליך הלידה עצמו, מידע אודות בתי החולים, מיילדות ותהליכים רפואיים הקשורים לתהליך הלידה, התהליך הפיסיולוגי המתרחש בעת הלידה ועוד.

הקורס מקנה לאישה ההרה ובן זוגה כלים להתנהלות בזמן הלידה החל מתרגילים להקלת כאבי הצירים, נשימות, תנועות, האם לקחת זירוז או לא, מתי לאפשר לצוות הרפואי להתערב ומתי לא ועוד.
בנוסף הקורס כולל הדרכה של המלווה כיצד לתמוך ולסייע ליולדת בזמן הלידה, מה הזכויות של היולדת והמלווה במהלך הלידה וכו'.


מהם יתרונות קורס הכנה ללידה?

מחקרים מצאו כי נשים וזוגות אשר השתתפו בקורס הכנה ללידה חוו את חווית הלידה כטובה וחיובית יותר והשתמשו פחות בתרופות ומשככי כאבים תרופתיים.

בנוסף, זוגות בעיקר בהריון ראשון, אשר אינם מכירים את חווית הלידה ואינם יודעים מה מצפה להם, עומדים בפני הלא נודע ולכן ברוב המקרים בעלי חששות וחרדות גדולים יותר.
קורס הכנה ללידה נותן ידע רב, הדרכה והכוונה מצליח להרגיע ולהוריד את החשש של היולדת ובן זוגה ומאפשר להם להתמודד אחרת עם תהליך הלידה.


אילו קורסים קיימים?

קורס הכנה ללידה יכול להיות קורס פרטי בו המדריכה מלווה זוג אחד בלבד. לרוב קורס פרטי מתקיים בבית הזוג בהתאם לימים ולשעות הנוחים לו.

ישנם קורסים קבוצתיים בהם לוקחים חלק מספר זוגות בו זמנית והוא מתקיים בימים, שעות ומקום מוגדר מראש.

קיימים קורסים מיוחדים להריון מרובה עוברים – תאומים, שלישיות, הכנה לניתוח קיסרי ועוד.

קורס הכנה ללידה יכול להיות קורס הכולל מספר מפגשים כאשר כל מפגש נמשך מספר שעות ומתקיים אחת לשבוע או לחילופין מרתון הנמשך מספר ימים ושעות רצופים (לרוב במשך סופשבוע אחד).


היכן מתקיימים הקורסים ומי מעביר אותם?

קורס הכנה ללידה מתקיים הן בבתי החולים השונים ברחבי הארץ, בקופות החולים והן על ידי מדריכות פרטיות.

בבתי החולים הקורסים מועברים על ידי מיילדת מצוות המיילדות של בית החולים ולרוב בקורס מועבר מידע הקשור לנהלים הספציפיים של בית החולים עצמו, הקורס כולל מספר רב של זוגות ביחס לקורסים פרטיים ועלותו נמוכה יותר (בית החולים מסבסד חלק גדול מעלות הקורס).

הקורסים של קופות החולים לא תמיד מתקיימים באופן רצוף לאורך כל השנה, מועברים על ידי אחות/מיילדת מצוות הקופה, המחירים משתנים מקופה לקופה, ישנן קופות שמסבסדות קורסים המתקיימים באופן פרטי.


כיצד בוחרים קורס הכנה ללידה?

כאשר בוחרים קורס הכנה ללידה כדאי לברר מה כולל כל קורס הן מבחינת תכנים והן מבחינת המדריכים. קיימים קורסים אשר בנוסף למדריכה מביאים אנשי מקצוע שונים כגון מדריכת הנקה וכו'.

מומלץ לבדוק מה ההכשרה והניסיון של המדריכה והאם הגישה הכללית של המדריכה והמקום מתאימים לגישה שלכם (למשל האם המדריכה בעלת נטייה ללידה טבעית ואינה דוגלת בלידות עם אפידורל אך אתם בעלי העדפה ללדת עם אפידורל והאופציה של לידה טבעית אינה ממש קיימת עבורכם או להיפך, אתם דוגלים בלידה טבעית ללא אפידורל כך שמדריכה אשר מאמינה ודוגלת בדרך השנייה אינה מתאימה עבורכם).

מומלץ לקבל המלצות על המקום והמדריכה ואף לשוחח עמה טלפונית בכדי להתרשם ממנה באופן אישי.
כדאי לברר היכן מתקיים הקורס, מספר מפגשים, משך כל מפגש וכמה משתתפים יש בקבוצה.


מתי להתחיל את הקורס?

במידה ובחרתם להשתתף בקורס קבוצתי אשר לרוב אורך יותר פגישות מומלץ להתחיל בין שבוע 27 לשבוע 30 ולסיימו בשבוע 37-38.

אם בחרתם לקחת חלק בקורס פרטי אשר לרוב הינו קצר יותר וכולל 2-3 מפגשים בממוצע, מומלץ להתחיל בשבוע 32-34.

גוף האישה הינו מערכת חכמה ויודע כיצד ללדת בדרך הטבעית ביותר אך מומלץ ונכון לעזור לו לעשות זאת.
קורס הכנה ללידה יסייע לנשים להיות יותר קשובות לגופן, לדעת מה כוחן וכיצד נכון עבורן לפעול במהלך הלידה עצמה, מה הזכויות שלהן ומה נכון להן במשך הלידה (ולאו דווקא מה נכון עבור בית החולים).

ידיעה ומוכנות יכולים להפוך את תהליך הלידה לחוויה חיובית ומעצימה.

בהצלחה!