עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

עליית משקל בהריון

פורסם: 29.07.2013
כנראה שבמהלך ההריון את תעלי במשקל. המאבק הנצחי שלך במראה ובמשקל יצטרכו להידחות לסיום ההריון. העלייה במשקל נובעת לא רק משינויים בהרגלי התזונה שלך, אלא גם מעצם העובדה שגדל אצלך תינוק בבטן (שבסוף התהליך ישקול בערך 3.5 עד 4 קילוגרמים), מהגידול בנפח הדם (עד פי 1.5 מנפח הדם בגופך כשאינך בהריון), באגירת נוזלים, ועוד.

כולנו שואלות את עצמינו מהי עליה אופטימאלית במשקל – האם העלינו יותר מדי במשקל, או אולי פחות מדי, ומהי עלייה "טובה" במשקל לאורך ההריון. במאמר זה ננסה, אחת ולתמיד, לענות על שאלה זו.


אז, כמה אני אמורה להעלות במשקל?

התשובה לשאלה הזו היא אישית מאוד, ותלויה גם בהריון שלך וגם במבנה הגופני שלך בדרך כלל. נשים רזות יכולות ככלל להעלות יותר במשקל מנשים שהתחילו את ההריון עם עודף משקל. לעומת זאת, ככל שעודף המשקל הוא גדול יותר בתחילת ההריון, ההמלצה המקובלת תהיה להעלות פחות במשקל במהלך ההריון. הסיבה היא שהגוף הנמצא בעודף משקל אוגר לא רק שומן אלא גם רכיבי תזונה (בעיקר פחמימות) שהעובר יוכל להיזון מהם במהלך ההריון גם אם בסופו של דבר כמות התזונה היומית של האם לא תגדל בדיוק באותה הכמות שבה תגדל ההוצאה הקלורית שלה בשל ההריון. הנה פירוט בנוגע לקשר בין מדד מסת הגוף (BMI – המחושב על-ידי חילוק המשקל בריבוע הגובה של אדם):

נשים עם מדד מסת גוף ממוצע לפני ההריון (19 עד 25) יכולות להעלות עד 16 קילוגרמים במהלך ההריון.

נשים עם מדד מסת גוף של בין 25 ל – 30 תסתפקנה בעלייה קטנה יותר במשקל של עד 11 קילוגרמים לאורך ההריון, ואילו נשים שהתחילו את ההריון עם עודף משמעותי במשקל ומדד מסת הגוף שלהם מעל 30, יומלץ לה להעלות לא יותר מחמישה ק"ג במהלך ההריון.


כמה מהמשקל זה התינוק וכמה זה אני?

בסוף ההריון, כל תוצרי ההריון שלך ישקלו כתשעה ק"ג. זה כולל את התינוק, השיליה, מי השפיר, העלייה במשקל השדיים, העלייה בנפח הדם והעלייה בנפח הנוזלים בגוף.


אז לחלק את המספר הזה בתשעה חודשים, וככה אדע כמה אשמין בכל חודש?

לא בדיוק, עליית המשקל של התינוק, של תוצרי ההריון וגם שלך אינה מתחלקת שווה בשווה בין חודשי ההריון. למשל, בתחילת ההריון העובר שלך יהיה יותר עסוק בלפתח את מערכות הגוף החיוניות, בשליש השני הוא בעיקר יגדל ויוסיף משקל (וגם את...), ולקראת החודש התשיעי העלייה שלו במשקל תיפסק כמעט לחלוטין, כמו גם של תוצרי ההריון בגופך, ושלך. הנה –

עד סוף השליש הראשון (כלומר עד שבוע 12 של ההריון) העובר שלך צפוי לשקול פחות מעשרים גרם, והשינויים בגופך אינם גדולים – תוכלי שלא להעלות בכלל במשקל.
בשליש השני עליה של עד חמישה ק"ג (כלומר פחות מחצי קילו בשבוע) תהיה אופטימאלית
ובמהלך השליש השלישי העלייה במשקל תהיה קצת מהירה יותר, ככה שסה"כ יתווספו למשקלך עוד כשבעה ק"ג.


וואו, זה ממש רחוק ממה שקורה אצלי. זה נורמאלי?

הריון הוא תקופה שבה חשוב להקפיד על תזונה בריאה (בעיקר בשביל בריאותו של התינוק ועל מנת להקל על הגוף שלך שעובר מסע מורכב). אם את שומרת על תזונה מאוזנת ועם זאת המשקל שלך מתנהג באופן בלתי צפוי – אל תטרידי את עצמך בעניין. קודם כל, הנקה לאחר ההריון תסייע לך להיפטר מהקילוגרמים העודפים, ודבר שני, תוכלי לחזור לכושר, לגיזרה שלך, ולבריאות מלאה לאחר שתלדי.
נשים רבות יספרו לך כי בהריון שלהן העלייה במשקל לא התנהלה בהתאם לגרפים המקובלים. ועם זאת, לאחר ההריון תגלי שקל יותר ופחות מלחיץ להתחיל לשמור על דיאטה.