עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

טיפולי פוריות – מתי הגיע הזמן להתחיל?

פורסם: 29.05.2013
אתם מנסים להיכנס להריון, אבל ניראה שבינתיים זה לא עובד כמתוכנן. ניראה לכם שאתם עושים הכל "לפי הספר", ובכל זאת, גברת ווסת לא מפספסת את הביקור החודשי שלה אצלך, והתינוק שאתם כל כך מצפים לו, ניראה שהוא מבושש להגיע.

הרפואה הקונבנציונאלית, וגם הרפואה המשלימה, מציעים שלל של אפשרויות לתמיכה גופנית ונפשית, סיוע, מעקב והגדלת הסיכויים להיכנס להריון בכל חודש נתון, השאלה היא רק מתי אתם מוכנים ורוצים את ההתערבויות האלה בחיי המין שלכם? מתי אתם מחליטים שהגיע הזמן לתגבר את הניסיונות בקצת סיוע מבחוץ, או מתי כדאי לבקש עזרה?


אף אחד לא אומר לנו, שלפעמים לא כל כך קל להשיג הריון

הסיכוי של זוג בריא להיכנס להריון בכל חודש נתון מוערך בכ – 20%. סטטיסטית, אם כך, ניתן להניח שבתוך חצי שנה ייכנס זוג בריא להריון. עם זאת, כיום מוערך כי כשלושים אחוזים מהזוגות המנסים להשיג הריון אינם מצליחים לעשות כן ללא סיוע רפואי.
מבין אלה המבקשים סיוע רפואי, בכ 40% מהמקרים נמצא כשל רפואי במערכת הרבייה אצל האישה, בכ 40% מהמקרים נמצא כשל רפואי אצל הגבר, ובעוד 40% לא נמצא שום דבר לקוי אצל אף אחד מבני הזוג (הסיבה שבסה"כ אנחנו מקבלים פה 120% היא שב 20% מהמקרים גם הגבר וגם האישה מאובחנים כמאותגרים בתחום הפריון).
טיפולי פוריות אינם תהליך נעים, אבל במקרים רבים הם שווים את המאמץ - אצל זוגות שמגיעים לטיפולי IVF (הפריות חוץ גופיות והחזרת עוברים לרחם), נמצא סטטיסטיקה חודשית דומה לזו של זוג בריא להיכנס להריון (20% סיכוי להריון בכל חודש נתון), מה שאומר שהרפואה המערבית כנראה באמת משפרת את מצבם של אלה המבקשים סיוע. בכל שנה נולדים אלפי תינוקות בריאים כתוצאה מטיפולי פוריות, וישראל נחשבת אחת המובילות בעולם באיכות טיפולי הפוריות המוצעים בה.


מתי כדאי להתחיל לברר?

בעיית פוריות מוגדרת כשנה של ניסיונות להרות באמצעות קיום יחסי מין לא מוגנים מסביב למועד הביוץ. אצל נשים מעל גיל 35 או אצל נשים המאובחנות כסובלות מבעיית פוריות כלשהיא ניתן, כמובן, להתחיל בטיפולי פוריות כבר לפני תום תקופה ראשונית זו.
בדרך כלל תחילת טיפולי פוריות מורכבת משלושה אלמנטים:
מעקב זקיקים ובדיקות אולטרה-סאונד תכופות לזיהוי ימי הביוץ בהם יומלץ לקיים יחסי מין
בדיקות רפואיות שונות לגבר ולאישה על מנת לזהות בעיית פוריות, אם ישנה כזו
ותגבור הורמונאלי לאישה על מנת להעצים את האפשרות לקליטת הריון על ידי הגוף, בדרך כלל בתחילת הטיפול התגבור נעשה דרך כדורים (ובשלב מאוחר יותר בזריקות).


אני עוד לא מוכנה לפנות לטיפולי פוריות, מה אני יכולה לעשות?

נשים רבות מנסות להיכנס להריון בתהליך הנמשך מעל שנה, מבלי ש"יפלו" לתוך סיר הלחץ של הרפואה המערבית. זאת, בעיקר כאשר הזוג צעיר ומתאפשר לו להמתין עוד זמן להריון. בידיעה שטיפולי פוריות הם בדרך כלל תוספת מלחיצה לזוגיות ולשגרה, אם ניתן לוותר עליהם אין שום סיבה שלא.
עם זאת, יש מה לעשות על מנת להגביר את הסיכוי לכניסה להריון גם בלי להתחיל טיפולי פוריות, הנה כמה עצות: