עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

התמודדות עם דיכאון, לחץ וחששות במהלך טיפולי פוריות

פורסם: 29.05.2013
טיפולי פוריות הם פעמים רבות אינטנסיביים, חודרניים, והם לעיתים משפיעים על חיי היום יום בהרבה דרכים שונות – החל ממשקל הגוף וכלה במצבי הרוח, כולם מושפעים על ידי תוספת ההורמונים.
נוסיף לזה את עצם העובדה שהמטופל או המטופלת אינם מסוגלים להגשים את התשוקה הבסיסית של כל יצור חי ולהיכנס להריון, ואת זה שבדיוק כשהם מנסים ולא מצליחים זה ניראה כאילו כל שאר העולם בדיוק נכנס להריון, ונגלה מצב רגשי בעייתי, מצב שבו שיגרת הטיפולים מעוררת להתרכז בתוצאה, שבו כל החודש מצטמצם לרגע הזה שבו המטופלת אמורה לקבל את הווסת החודשית שלה ולדעת אם היא הצליחה הפעם ואם תצטרך לעבור עוד טיפולי פוריות בהמשך.

לא פלא, אם כן, שאחוזים גבוהים מבין המטופלות בטיפולי פוריות סובלות מלחץ, מתח, חרדות, חששות, עצב או אפילו דיכאון, ועוד השפעות על מצב הרוח והיכולת להמשיך ליהנות מהחיים בזמן הטיפולים.

מצב זה אינו יעיל עבור המטופלת, מפני שהוא גם מוריד סטטיסטית את הסיכויים להיכנס להריון, וגם גוזל ממנה את היכולת ליהנות משגרת היומיום הרגילה שלה, כך שהוא בעצם משאיר אותה בעמדת ציפייה מתוחה וארוכה הפותחת פתח לאכזבות רבות, והוא אינו יעיל לסביבתה, מפני שניראה כי טיפולי פוריות פוגעים בזוגיות, בחיי המין, ביעילות העובדת בעבודתה, יכולת הריכוז שלה, יחסיה עם חבריה ובני משפחתה, ועוד.


טיפולי פוריות זה מלחיץ

כ 85% ממטופלות פוריות מספרות על לחץ, חרדה ועצב המורגשים בחייהם במהלך טיפולי הפוריות. רק מיעוט של מטופלות הפוריות (ואולי רובן מטופלות בעלות ניסיון ואינן ממתינות לילדן הראשון) מדווחות על מהלך טיפולי פריון שליו או נטול חרדות.

הלחץ ברור – הוא קיים גם בתהליך קצר וטבעי של כניסה להריון וגם בהריון עצמו. גם אימהות וותיקות שנכנסות להריון יספרו על חששות לקראת האימהות. אין ספק, אם כן, שתהליך ארוך, מורכב ופולשני יותר של כניסה להריון, כאשר נגזלת מהזוג האפשרות לעשות אהבה ולהיכנס להריון, וכאשר מעורבת השפעת הורמונים מלאכותיים על המצב הרגשי והפיסיולוגי של האישה, טיפולי פוריות הם מלחיצים. גם השאלות – האם אכנס להריון? מתי אכנס להריון? מוסיפות לחץ רב, לעיתים אף ייאוש, על מטופלי פוריות.


אז מה עושים נגד הלחץ?

אף על פי שהלחץ הוא טבעי וצפוי בטיפולי פוריות, יש הרבה מה לעשות על מנת להתמודד עם תקפות הטיפולים ביתר שלווה. הנה כמה עצות: