עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

טיפולי פוריות אלטרנטביים

פורסם: 21.05.2011
זוגות רבים אשר מנסים להיכנס להריון בצורה טבעית נתקלים בקשיים ומחפשים אלטרנטיבות לטיפולי הפוריות או תמיכה בזמן הטיפולים הקונבנציונליים.

זה יכול לנבוע מהרצון להימנע מפעולות פולשניות, הכנסת הורמונים ותרופות פוריות אשר הינם חלק מפרוטוקול הטיפול, אך לאו דווקא הכרחיים/נחוצים תמיד או אי הצלחה של טיפולי הפוריות.

שוק הרפואה המשלימה מציע שיטות רבות ומגוונות כגון: דיקור סיני (אקופונקטורה), נטורופתיה, הומאופתיה, רפלקסולוגיה, ביו-אנרגיה ועוד וחשוב כי זוג אשר בוחר בדרך של טיפולים אלטרנטיביים ימצא שיטה אליה הוא מתחבר, המתאימה לו באופן אישי וכמובן ירגיש בנוח עם המטפל בו בחר ללוות אותם במהלך הטיפולים.

הטיפולים יכולים לכלול את שני בני הזוג או רק אחד מהם – תלוי בשיטת הטיפול, בגישת המטפל ובבעיות הספציפיות של אותו הזוג (בעיות זרע יושם דגש גדול יותר על הגבר, בעיות של עובי רירית או ביוץ לא סדיר יושם דגש על טיפול באישה וכו').

לעיתים טיפולים אלטרנטיביים יכולים להוות כטיפול משלים/תומך לזוג אשר נמצא בתהליך של טיפולי פוריות קונבנציונליים וחשוב לוודא כי המטפל אכן מסוגל לבצע זאת מאחר ויש מטפלים אשר אינם מוכנים לטפל בזוג הנמצא בטיפולי פוריות "רגילים".


דיקור סיני

לטיפול בזוגות בעלי בעיות פוריות ידועות ולזוגות בעלי בעיות פוריות בלתי מוסברות.

מתאים לגברים ולנשים ומסייע לטיפול במגוון בעיות החל מתסמונת השחלות הפוליציסטיות, בעיות במערכת הרבייה – בייציות לא תקינות, בעיות בשחלות, בעיות זרע – איכות, מורפולוגיה, תנועתיות וכו'.

הדיקור הסיני מסייע לאיזון אסטרוגן ופרוגסטרון, מרגיע את המערכת ומסייע לשיפור זרימת הדם במערכת הרבייה, באגן ובכלל.

אצל נשים למשל מחזק הדיקור הסיני את תפקוד השחלות לצורך ייצור ביציות באיכות טובה יותר ואצל גברים מגביר את כמות הזרע ואיכותו.

הדיקור הסיני הוא חלק מהרפואה הסינית אשר רואה את פוריות הגבר קשורה לכליות אשר אחראיות על איברי הרבייה.
עבודה רבה, יחסי מין תכופים מדי, חסימת זרימת הדם לאזור האגן והירך, נטילת תרופות ומחלות כרוניות עלולות לפגוע בכמות ובאיכות הזרע.

את פוריות האישה תופסת הרפואה הסינית כקשורה בעיקר לסיבות רגשיות ופיסיולוגיות מסויימות כמו בעיות הורמונליות, שחלות פוליציסטיות, חוסר איזון בין הורמון הפרוגסטרון לאסטרוגן, זרימת דם לקוייה באזור האגן, חרדות, לחץ ואי שקט נפשי.


נטורופתיה

רואה את האדם כמכלול שלם, גוף ונפש ומתאימה לגברים ולנשים.
נטורופתיה מחפשת גורמים אפשריים לבעיה של אי פריון, כל זאת על ידי תשאול מקיף ומעמיק של המטופל/ת הבוחן את אופן תפקוד כלל המערכות בגוף (כלי דם, מערכת עיכול וכו') ולא רק התפקוד של מערכת הרבייה או המערכת ההורמונלית.

תזונה לא מאוזנת, חסרים תזונתיים שונים יכולים להשפיע מאוד על איכות הזרע, יכולת הפרייה וקליטת הריון.
גם הצטברות של פסולת ורעלים כתוצאה מאכילת מזון מתועש, מזונות מרוססים, עומס הורמונים כתוצאה מטיפולי פוריות, נטילת תרופות בקביעות, עישון, קפאין, אלכוהול, לחץ, קרינת השמש, קרינת מחשב וטלפונים סלולרים משפיעים מאוד על פוריות גם של גברים וגם של נשים ועל היכולת להכנס להריון בצורה טבעית.
טיפול נטורופתי לרוב כולל ניקוי הגוף על ידי תזונה מיוחדת בשילוב צמחי מרפא, הומאופתיה, פרחי באך, רפלקסולוגיה וכו'.


רפלקסולוגיה

הטיפול הרפלקסולוגי מתאים לנשים ולגברים ומסייע במספר מישורים ביניהם איתור בעיות נקודתיות המפריעות בעיכוב או בקליטת הריון.

הרפלקסולוגיה מסייעת לאיזון הגוף מבחינה הורמונלית ואנרגטית, מסייעת לאיזון התפקוד של מערכת הרבייה, המערכת ההורמונלית ושאר המערכות בגוף.

ניתן להיעזר בטיפולי רפלקסולוגיה גם לאחר הכניסה להריון כמסייעים להרגעה, שחרור ממתחים, לחצים וחסימות אנרגטיות בגוף ועומסים רגשיים.

הרפלקסולוגיה יכולה ללוות תהליכים של טיפולי פוריות קונבנציונאלים (הזרעות, הפרעה חוץ גופית וכו') או לעמוד כטיפול בפני עצמו.

היתרון הגדול של הרפלקסולגיה הוא שמדובר על תהליך שאינו מצריך התערבות אמיתית של תרופות, מזונות, שתייה וכו' אלא עלי ידי טיפולי מגע בלבד.

המטפל משתמש בטכניקות של לחיצות ועיסוי נקודות בכף הרגל לצורך המערכות השונות בגוף, הרפייה ושחרור של חסימות אנרגטיות ותקיעויות וכו'.


ביואנרגיה – ביורגונומי

שיטה המבוססת על חישת אנרגיה לצורך אבחון בעיות ומחלות וטיפול בהן ובנוסף מסייעת לטפל בבעיות רגשיות-נפשיות.

מתאימה לגברים ולנשים ויכולה לטפל בבעיות פוריות ידועות (עובי רירית, בעיות ביוץ שונות, בעיות זרע וכו') או בבעיות פוריות בלתי מוסברות.

אינה מצריכה מגע ולכן מתאימה ביותר לאנשים אשר אינם אוהבים מגע/ טיפולי מגע.

ניתן להשתמש בה כשיטת טיפול בלעדית, לשלב עם טיפולי פוריות קונבנציונליים או עם טיפולים אחרים מתחום הרפואה המשלימה.

אין בה כל סיכון, תופעות לוואי או ריאקציות כלשהן משום שאין שום נטילת תרופות, משקאות או מאכלים כלשהם.
יתרון נוסף שלה הוא שאינה מצריכה נוכחות פיסית של המטופל משום שהטיפול נעשה ברמה הרוחנית – אנרגטית.

קיימים סוגי טיפול משלימים נוספים שלא סקרנו. הטיפולים ניתנים על ידי מטפלים פרטיים או על ידי קופות החולים ויכולים לסייע לזוגות אשר מתקשים להיכנס להריון או לשמור על הריון (הפלות חוזרות).

בהצלחה!

כותבת: יעל בכר