עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 1 להריון

פורסם: 16.05.2011
השבוע הראשון להריון הוא למעשה השבוע של קבלת הווסת האחרונה שלך. בשבוע זה הרחם תתנקה משאריות הרירית של המחזור שזה עתה מסתיים, ועם סיום הווסת, תחל בניית רירית הרחם שתחזיק את תינוקך ותזין אותו בתחילת חייו. רירית הרחם, ביחד עם ביצית או מספר קטן של ביציות שלא הופרו בחודש שעבר, יתנתקו מדפנות הרחם שלך, זוהי הווסת החודשית. הרחם מתחדש ומתנקה, ומתכונן לקראת הדייר/ת החדש/ה...

הריון נמשך בממוצע ארבעים שבועות (שהם, למעשה, קצת יותר מתשעה חודשים...) אבל בשבועיים הראשונים לספירה, השבוע הזה וזה שיבוא אחריו, את אינך בהריון. הסיבה לספירה הזו היא האפשרות לזהות בבירור את יום תחילת הווסת האחרונה שלך.


מה קורה עם התינוק שלך?

בתחילת השבוע הראשון, התינוק שלך הוא זקיק (הוא אפילו עוד לא ביצית) בתוך אחת השחלות (הימנית או השמאלית). בעוד כשבועיים, הזקיק יתפתח ויהפוך לביצית, שתעשה את הדרך אל הרחם. כרגע, התינוק שלך גר בשכנות עם עוד זקיקים רבים והוא עוד לא יודע, שבקרוב יהפוך לילד...


בדיקות, טיפולים, וסידורים...

אם את נמצאת בתוך תהליך של כניסה להריון, כדאי לך להקפיד על גוף ונפש בריאים, במיוחד עכשיו לפני קבלת הדייר החדש... אין סיבה שתתחילי לחיות חיים סגפניים (התינוק שלך ישמח לקבל אמא שמחה ונינוחה... גם כשהוא בתוך הבטן שלך – ואולי אפילו במיוחד אז).

דעי לך כי עישון (של סיגריות, ושל סמים לסוגיהם) משפיע לרעה על איכות חייו של העובר שלך (מחקרים מראים כי תינוקות לאימהות שעישנו בהריון נוטים יותר לעשן כשיגדלו, וכן כי עוברים לאימהות שעישנו במהלך ההריון נולדים בממוצע במשקל לידה נמוך יותר ביחס לתינוקות של אימהות שלא עישנו).

מומלץ לך להמנע מצריכת אלכוהול מוגברת, גם צריכה מוגברת של קפאין אינה מומלצת (הקפאין, למעשה, "עובר שיליה" ומשפיע על לחץ הדם של התינוק שלך...).

צריכה מוגברת של סוכרים אינה מומלצת (פסו הימים שבהם חשבנו שאישה בהריון אוכלת בשביל שניים..).

מומלץ שתקפידי על תזונה בריאה ומגוונת, תצרכי שפע של ירקות טריים, פחמימות מלאות, חלבונים, פירות, ויטמינים ומינרלים.

חשוב לך מאוד, במיוחד במהלך ההריון, לשתות כשני ליטרים של מים (לא שתיה ממותקת ולא שתיה חמה. מים) ליום. כל שתיה אחרת אינה יעילה כמים, וכידוע, צריכה מופחתת של מים עשויה לפגוע בעובר וכן לגרום לצירים מוקדמים בהמשך ההריון שלך.

אם עדיין לא עשית בדיקות גנטיות, זה הזמן לגשת לרופא הנשים שלך ולבקש ממנו הפניה לבדיקות אלה, שיזהו נשאות של מחלות גנטיות אצלך ובהתאם יבדקו קיום גנים חולים אצל עוברך.

זה הזמן לסגל לעצמך הרגלי חיים בריאים ונינוחים. זה הזמן לנוח היטב, לישון לילות שלמים, ארוכים ונינוחים (כמידת האפשר), ולהשתדל לחוות פחות כעס, להיות מוטרדת פחות.

שילוב פעילות גופנית בשיגרת יומך תועיל לך במהלך השבועות שיעברו – אם תרוויחי כעת גמישות וסיבולת, תוכלי לשאת את ההריון בקלות יתרה ולהתמודד עם הלידה טוב יותר.

אם לא התחלת כבר לצרוך תוספי מזון בהריון, כדאי שתבחרי עכשיו ותתחילי להשתמש בתוספי מזון. הרופאים ממליצים בחום על נטילת תוסף מזון המכיל כ 400 מ"ג חומצה פולית ליום, החל משלושה חודשים טרם ההתעברות ולאורך ההריון. יש הממליצים על צריכת אומגה שלוש במהלך ההריון או לפחות בשליש האחרון שלו.

בנוסף, חשוב להמנע בכלל או להפחית למינימום צריכת תרופות שאינך בטוחה כי הן מותרות לשימוש במהלך הריון. למשל, משככי כאבים סטנדרטיים ברובם "עוברים שיליה", כלומר, חלקיקים שלהם מגיעים אל העובר בתזונתו אשר אותה הוא מקבל מגופך, ומשפיעים עליו לרעה.

בקרוב תתחילי באחד המסעות המופלאים ביותר של הקיום האנושי – המסע להעניק חיים. החווייה היא לא רק מרגשת ואדירה, אלא היא גם לפרקים מתישה ומאתגרת. זה הזמן לקחת אוויר, להתפנק כשאפשר, להכין מצע בריא ונינוח להתפתחו העובר ולאחריו הילד, ולזכור תמיד – שתינוק שמח חייב שתהיה לידו אמא שמחה...


נקודות לזכור לשבוע זה:צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: