עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 13 להריון

פורסם: 02.06.2011
מזל טוב! זה עתה התחלת את השליש השני להריונך – השליש השני צפוי להיות הנעים ביותר עבורך מבחינת תסמיני ההריון, בטן ההריון שלך תתחיל לבלוט, מרבית בדיקות ההריון יתרחשו בקרוב – ובקרוב תדעי (אם תבחרי בכך) את מין העובר שלך...

אם התשישות או העייפות שסבלת ממנה לא חולפת, או אף מתגברת, נמליץ לך לבדוק את רמות הברזל בדמך. סביר, בשלב זה של ההריון, שאם אינך נוטלת תוספי ברזל (בשילוב עם תוסף תזונה חומצה פולית, אשר מומלץ מאוד לקחת לאורך ההריון), תסבלי מאנמיה כתוצאה משימוש העובר במאגרי הברזל שלך. אם רמות הברזל שלך מנוטרות ומטופלות ואת עדיין תשושה – נוכל לומר לך שני דברים על כך – האחד הוא, שכדאי שתנוחי, מפני שגידול אדם חדש הוא עבודה קשה. והשני הוא – שתתרגלי, כי זה לא הולך להשתפר בשנים הקרובות...)


חשק מיני ויחסי מין בהריון

עם תחילת השליש השני להריון, ולאחר שוך תסמיני ההריון שהשתלטו על חייך, ייתכן שההורמונים המשתוללים בגופך יעוררו בך מחדש את החשק המיני. ייתכן אפילו, שהחשק המיני שלך יהיה גדול ושונה מזה שאת מכירה בעצמך בדרך כלל... אין כל רע בקיום יחסי מין במהלך הריון בריא, ואין לכם שום סיבה לחשוש מקיום יחסי מין באופן שאינו מאמץ אותך מעבר לגבולות הסביר.

כדאי להיזהר מהחדרת חפצים לאיזור הנרתיק, או זיהום באזור הנרתיק כתוצאה מחשיפה ללכלוך, לחיידקים, וכדומה. אם ההריון שלכם הוא הריון בסיכון, מומלץ לקבל חוות דעת רפואית מוסמכת בנוגע ליחסי מין בהריון (וכדאי להתייחס גם לאוננות, מפני שהאורגזמה הנשית מכווצת את הרחם, דבר שיש בו כדי לסכן הריון שנמצא בסיכון, כמו גם לזרז את בוא הלידה). לקראת סוף ההריון, יחסי מין ידועים כמזרזי לידה, הן בשל התכווצויות הרחם הנובעים מן האורגזמה הנשית, והן בשל חומרי זירוז הלידה הנקראים פרוסטגלנדינים, הנמצאים בשפע בשפיכה הגברית.

השיליה ברחמך סיימה זה מכבר את התפתחותה והיא פועלת ללא הפסק כמתווכת בינך לביות העובר שלך – העובר מקבל דרך השיליה חמצן ומזון, והשיליה גם מסננת את חומרי הפסולת שלו החוצה ממי השפיר שברחם. השיליה שוקלת בשבוע זה בממוצע כמו העובר – כשלושים גרם.


מה קורה עם התינוק שלך?

השבוע, תינוקך צפוי להכפיל את משקלו (כן כן, בתוך שבוע אחד!) ולהתקרב למשקל של שלושים גרם. הוא (או היא) בעיקר גדל בשבועות אלה, וראשו, שהיה עד לא מזמן באורך כמחצית מגופו, קטן ביחס לגוף ומתחיל להיראות כמו ראש של תינוק. עצמותיו ושיניו (שנמצאות בתוך החניכיים) ממשיכות להתפתח ולהתקשות.
עיני התינוק שלך, שהיו עד לא מזמן ממש בצידי פניו, מתקרבות זו לזו – אך הן עדיין עצומות. בלוטת הלבלב שלו מתחילה את פעילותה ומייצרת אינסולין, והכבד מתחיל להפריש מיצי מרה. המעיים של תינוקך שהתפתחו עד עתה מחוץ לגופו, נודדים פנימה אל חלל הבטן. מיתרי הקול של תינוקך ממשיכים בהתפתחותם.

התינוק שלך כבר זז כמו שחקן כדורגל, הוא בועט, מתמתח, מכניס את אצבעותיו לפיו (אולם הוא עדיין לא מוצץ את אצבעותיו, מפני ששרירי פיו לא סיימו את התפתחותם), מסתובב ומתקפל, אולם מפני שהוא עוד קטן כל כך, את עוד לא מרגישה בתנועות אלו. בקרוב – תוכלי לחוש בהן...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זהו הזמן להתחיל להתארגן לקראת המראה ההריוני שלך – תוכלי לרכוש בגדי הריון (שהם מחמיאים מאוד לבטן ההריונית שלך, אבל הם אינם הכרח – תוכלי להסתדר גם עם חולצות קצת יותר גדולות או עם החולצות של בעלך...), חזיות הנקה (שדייך עוד צפויים לגדול עד הלידה, אולם חזיות הנקה הן בדרך כלל גמישות דיו להכיל שינויים אלה).

בנוסף, זה הזמן לבדיקת שקיפות עורפית ואם ישנה אינדיקציה רפואית לכך, גם לדגימת סיסי שיליה.


נקודות לזכור לשבוע זה:

עדיין לא מאוחר לבצע בדיקת שקיפות עורפית או דגימת סיסי שיליה, אם יש צורך בכך.
עכשיו זמן חשוב לבצע בדיקות דם, ספירת דם, ובמיוחד לבדוק מה רמת הברזל בגופך ואם יש צורך להתחיל לצרוך תוספי ברזל ביחד עם תוספי החומצה הפולית שאת לוקחת, כך אנחנו מקווים, מאז תחילת ההריון.

עכשיו הזמן לפנק את עצמך בטיול לקניון, שם למדוד חזיות הנקה טובות וביגדי הריון מפנקים. אם בא לך להתפנק – בגדי הריון הם דרך נהדרת לפנק את עצמך. אם ההוצאה גדולה עלייך – תוכלי להסתפק, לאורך כל ההריון, בחולצות גדולות יותר (לא כך המצב עם החזיות שלך).

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 10-14: