עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 31 להריון

פורסם: 04.07.2011
זהו זה, עכשיו רשמית יש לך פחות מעשרה שבועות עד הלידה.
באופן פלאי, הזמן בסופו של ההריון עובר יותר לאט, את בוודאי יכולה ממש להרגיש איך הדקות נוקפות בקושי – בעוד מי שלידך חווה את הזמן כ"טס", עבורך השעון פשוט עומד. את זוכרת כמה קל היה פעם לחכות שתשעה שבועות יעברו? אין ספק, תשעת השבועות האחרונים של ההריון הם תשעת השבועות ה-א-רו-כים של חייך...

את כבר מכירה את המיחושים והקשיים המאפיינים את ההריון, ואנו תקווה כי בשלב זה של ההריון כבר יש לך מצבור של פטנטים, טיפים, תרופות סבתא, ותחביבים שמתאימים למצבך. האם את יודעת איך להתגבר על עצירות? (נסי לצרוך יותר סיבים תזונתיים, לשתות הרבה מים, להימנע מפחמימות...) צרבות? (איכלי הרבה ארוחות קטנות, הימנעי ממזון מטוגן וחריף) האם את יודעת איך לשפר את שנתך? (בקרי בשירותים תמיד לפני השינה, רפדי את עצמך בכריות, ארגני ליד המיטה את כל מה שאת עלולה להזדקק לו במהלך הלילה). אנו ממליצים בכל פה להיעזר בקהילות של נשים בהריון – תתפלאי כמה טיפים וטריקים יכולות לנדב לך נשים במצבך...


איזו לידה היית רוצה?

תשעה שבועות עד ללידה שלך, הגוף והנפש שלך יכולים להתחיל להתארגן לחוויה משנת החיים הזו, הלידה. לידה טיבעית, קיסרית, עם או בלי אפידורל, ילד יחיד או תאומים – ואפילו לידה ראשונה או חמישית – דבר אחד בטוח – בסוף החוויה הזו – ויהיה סוף לחוויה הזו, את לא תהיי אותו האדם כפי שהיית בתחילתה.

זה הזמן לקרוא, לחשוב, לדבר עם בן הזוג ועם אנשים משמעותיים אחרים בחייך, ולחשוב – איך היית רוצה שהלידה שלך תיראה?
תוכלי לדמיין את הלידה שלך, מוצלחת, נעימה, מאושרת, ומצמיחה כפי שתהיה, ולהכין כך את גופך, רחמך, שרירייך, ואת כוח הרצון שלך למשימה המאתגרת.

אם את מרגישה שלא תרצי לידה טבעית – שתרצי אפידורל או אפילו לידה קיסרית – אין שום פסול בבחירה כזו (העיקר שתצאי עם תינוק בריא בידיים...). זה הזמן לברר, למשל, באיזה בית חולים יאפשרו לך ללדת בדיוק כפי שאת רוצה.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך גדל, מתעגל, משמין, ועורו נמתח מעל איבריו. צבעו, שהיה חום, הופך וורדרד ותינוקי בשלבים אלה של ההריון. גם מוח התינוק, הסינופסות וקשרי העצבים ממשיכים בהתפתחותם.
ליבו של התינוק שלך פועם בקצב של 130 – 160 פעימות בדקה, מהיר פי אחת וחצי מהדופק הרגיל עבור אדם מבוגר.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

גם השבוע, ובכל שבוע שני, לסירוגין, עד הלידה, תבקרי אצל רופא הנשים שלך. הוא יעריך את גודל התינוק שלך ואת התפתחותו, יעריך את כמות מי השפיר שברחם, ויבדוק את מנח העובר ומוכנותו ללידה.
במידה וייראו ממצאים המצריכים טיפול מיוחד בשלב זה, רופא הנשים שלך יוכל לסייע לך לבחור בהקדמת הלידה או בבחירת ניתוח קיסרי על פני לידה רגילה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: