עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 32 להריון

פורסם: 04.07.2011
הכבדות והתשישות אולי מפריעים לך לחוות את האהבה נטולת הגבולות שקיווית להרגיש כלפי התינוק שלך – אל דאגה, מעטות הן הנשים המדווחות על חיבור אימהי לתינוק כבר בשלב זה של ההריון, ואפילו בימים הראשונים שלאחר הלידה. למעשה, האימהות שלך עשויה להיות כזו שתיבנה בשלבים ולא תצוץ מעצמה בשנייה שתינוקך ייוולד.

רק נשים בהריון יכולות להבין אותך כעת. התשישות הפיזית, רכבת ההרים הרגשית, המתח וההתרגשות, כל סימני השאלה והתהיות שלך, וכמובן – הזמן שזוחל לו כל כך לאט... הנה מחשבה מנחמת – בסוף ההריון הזה יחכה לך תינוק קטן שיהיה תלוי בך לחלוטין – אולי תיכנסי למיטה, תנוחי לך עם ספר טוב או סרט נעים, ותיקחי את הזמן עד שתצטרכי להתחיל להתרוצץ אחרי דרדק ביום ובלילה...

בשבוע 32 להריון שרירי ורצועות הבטן שלך כנראה כבר התחילו להתאמן לקראת הלידה, ויתכן שאת מרגישה צירים שאינם סדירים (או בשמם הפחות נעים – צירים לא אפקטיביים...). צירים אלה אינם מובילים ללידה אך הם בהחלט התחלה של תהליך, התחלה של הכנת הרחם, הנרתיק, ושרירי הבטן התחתונה לדחוף תינוק שלם החוצה מהרחם שלך (נשמע לא הגיוני, אבל זה בדיוק מה שיקרה בעוד שמונה שבועות, וזה יקרה מעצמו!)


כדור פיזיו – למה זה טוב?

כדור פיזיו הוא כדור בקוטר 80 ס"מ לערך, עליו תוכלי לשבת, לקפץ, לגלגל את האגן, להרפות את שרירי האגן והבטן התחתונה, ולהתכונן לקראת הלידה. נאמר כי קפיצות על כדור פיזיו מסייעות לעובר להתקבע בתנוחת הלידה (כאשר ראשו כלפי מטה). אם את חווה צירים – תמצאי שישיבה על כדור הפיזיו עוזרת ומקלה על הכאבים – גם בזמן צירים שאינם סדירים, וגם בשלב הראשוני של הלידה.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך שוקל קרוב לשני קילוגרמים (!) כעת, ואורכו כארבעים סנטימטרים. כל חמשת החושים שלו פועלים ומחודדים, הוא רואה, שומע, חש, ויכול לטעום ולהריח.

בשלב זה התינוק שלך צפוי להימצא בתנוחה מתאימה ללידה נרתיקית. אם רופא הנשים שלך מזהה כי העובר אינו נמצא במנח ראש ואינו מוכן ללידה, הוא יבקש מעקב צמוד אחר מנח העובר וייתכן שיבקש אותך להתחיל לשקול היפוך עובר או להתחיל לחשוב על לידה קיסרית.

הפלומה שעטפה את עורו של העובר שלך נושרת עכשיו (אם כי הוא עשוי להיוולד עם שאריות שלה, שינשרו ימים אחדים לאחר הלידה).

השרירים של התינוק מתחזקים ומתעדנים, ולכן כעת הוא גם בועט יותר חזק, וגם תנועותיו המעודנות משתפרות. הבשורה הטובה היא, שכבר צפוף לו ברחם שלך, ככה שתנועותיו קטנות יותר...
הוא מצליח להכניס יד לפה, למצמץ, ולעשות עוד פעולות שונות הדורשות שליטה גבוהה (יחסית) בשריריו.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

אם את בהריון עם יותר מתינוק אחד, את כנראה קרובה ללידה – מעל מחצית מההריונות מרובי עוברים מסתיימים טרם סוף שבוע 37!


זה הזמן להחליט בנוגע להנקה – את מכוונת לנסות?
אם כן, כדאי שתשיגי לך – משאבת הנקה טובה (תוכלי לרכוש משאבה ידנית , שתספיק לך אם את צופה להיות יד התינוק שלך החודשים הראשונים) או לשכור מכונת הנקה חשמלית מארגונים כמו יד שרה.

עוד, ארגני לך חזיות הנקה איכותיות, רפידות הנקה שיעזרו לך להתמודד עם "נזילות", ומספר טלפון של יועצת הנקה טובה שתסייע לך להתמודד עם קשיי הימים הראשונים (המסתדרים לאחר שבועות מספר במרבית המקרים). בבתי היולדות בארץ מספקים שירות ייעוץ הנקה – כדאי שתבררי בנוגע ליועצות הנקה בבית החולים שאת מתכוונת ללדת בו, ואולי תכניסי עניין זה לרשימת השיקולים שלך בקביעת בית חולים ללדת בו...

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: