עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

ריבוי מי שפיר

פורסם: 25.07.2011
מי השפיר הם הנוזלים בתוכם מתפתח העובר. קיים טווח של כמות מי שפיר המצטברת בחלל הרחם עם ההגעה לשלבים מתקדמים של ההריון (שבוע 30 ומעלה) הנחשב בגדר הנורמה. ריבוי מי שפיר הינו מצב בו כמות מי השפיר הינה באחוזון ה 95 ומעלה של טווח זה.
במאמר זה תמצאו סקירה מתומצתת על ריבוי מי שפיר, פוליהידרמניוס (Polyhydramnios) במינוח הרפואי. נפרט את הגורמים לתופעה, כיצד היא מאובחנת, כמה היא נפוצה, מה הסיכונים שבצידה ומה הצעדים המתחייבים מקיום ריבוי מי שפיר.
למי השפיר תפקיד כפול. הם מהווים למעשה "בולם זעזועים" ומאפשרים לעובר לשכון לבטח בחלל הרחם ולא להיות מושפע מטלטלות בלתי נמנעות שהם חלק משגרת היום יום של כולנו. מי השפיר גם מכילים חומרים המשתתפים בהתפתחות התקינה של העובר.


כמות אופיינית של מי שפיר במהלך הריון

בתחילת הריון מופרשים נוזלים מן הרקמות העוטפות את העובר ומצטברים לכדי כמות בת 50 מיליליטר לערך (50 אלפיות הליטר או כארבע כפיות) עד השבוע ה-12. אלה מי השפיר הראשוניים בתוכם מרחף למעשה העובר כבר מן השלבים הראשונים להריון. עם ההתקדמות בהריון הצטברות מי השפיר נובעת בעיקר מהפרשות שתן של העובר עצמו.
בשבוע ה-20 מגיעה כמות מי השפיר לכדי 400 מיליליטר (כמעט חצי ליטר).
הכמות המקסימאלית של מי שפיר הינה בדרך כלל כ 1000 מיליליטר (ליטר אחד) והיא מצטברת בחלל הרחם עד השבוע ה 28 – 30. בשלב זה העובר מתחיל לנשום ובולע מי שפיר כך נוצר איזון והכמות נותרת יציבה ואפילו פוחתת מעט עד ללידה.
מקרים בהם פוחתת כמות מי השפיר אל מתחת ל500 מיליליטר נחשבים למקרי מיעוט מי שפיר, אוליגוהיגרמניוס (Oligohydramnios).

מקרים בהם כמות מי השפיר עולה אל מעבר לשני ליטרים נחשבים למקרי ריבוי מי שפיר. מצב זה מתרחש בכ1% מן ההריונות ועל פי רוב חולף מעצמו מבלי לחייב נקיטת צעדים כלשם.


מה גורם לריבוי מי שפיר

הגורמים הנפוצים ביותר לריבוי מי שפיר הם סכרת הריון, הריון של תאומים זהים (שלהם שליה אחת) או בעיה אצל העובר המפחיתה את יכולתו לבלוע מי שפיר.
במקרים רבים של ריבוי מי שפיר לא מתבררת הסיבה להיווצרות המצב.


סימנים וסיכונים

במקרים רבים אין סימנים מיוחדים ומצב של ריבוי מי שפיר מתגלה במהלך בדיקות אולטרסאונד שגרתיות. במקרים אחרים מתלוות לריבוי מי שפיר תחושות צרבת, קוצר נשימה ולעיתים אף כאב.

הסיכונים הכרוכים במצב של ריבוי מי שפיר הם התפתחות של לידה מוקדמת עקב עומס יתר על הרחם, קושי בהתבססות נאותה של העובר לקראת לידה (בגלל היותו מוקף בהרבה נוזלים), צניחת חבל טבור.


אבחנה וטיפול

את כמות מי השפיר ניתן להעריך באופן מדויק למדי במהלכה של בדיקת אולטרסאונד. אם מתעורר חשד למצב של ריבוי מי שפיר ניתנת תשומת לב מיוחדת להשגת אבחנה אשר תקבע אם מדובר במצב גבולי שאינו מצריך נקיטת כל צעדים מיוחדים או ריבוי ברמה כזו המחייבת לפחות המשך מעקב קפדני.
לעיתים תבוצע בדיקת אקו לב של העובר לוודא שהוא אינו נתון במצוקה כלשהי.
לצורך שלילת סכרת הריון תבוצע בדיקת העמסת סוכר.

ברוב המקרים של ריבוי מי שפיר אין צורך בהתערבות מיוחדת. בטיפול תרופתי להפחתת כמות מי שפיר ניתן להשתמש רק עד שבוע 32. במקרים קיצוניים יידרש ניקוז של מעט ממי השפיר. ניקוז כזה ייתכן ויעשה אפילו מספר פעמים במהלך הטרימסטר השלישי. בהגעה ללידה עם ריבוי מי שפיר תבוצע על פי רוב פקיעה מבוקרת.