עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

לידה נרתיקית – מה יקרה לי בחדר הלידה?

פורסם: 23.09.2011
תהליך הלידה בדרך כלל מתחיל הרבה לפני שאנחנו מגיעות לחדר הלידה. למעשה, תחילת תהליך הפתיחה והמחיקה של צוואר הרחם יכול להיות גם שבוע ויותר לפני יום הלידה שלך.


בדרך לחדר היולדות

הלידה עשויה להתחיל או בירידת מים, או בצירים שהולכים ומתגברים, עד אשר אין מקום לטעות בהם. כשאת מרגישה מוכנה (וגם אם זה מוקדם מדי), אתם תצאו לכיוון חדר הלידה ,את ומלווייך. בהגיעך לחדר מיון יולדות יבדקו את מצבך ואת הפתיחה שלך (או את ההתקדמות שלך בתהליך הלידה). אם תגיעי לחדר הלידה בפתיחה של פחות מארבעה סנטימטרים, כנראה שלא תאושפזי לקראת לידה ,אלא ימליצו לך לחזור הביתה או לצאת לסיבוב בהליכה על מנת לזרז את התהליך.

נשים רבות חוות את שלב זה כשלב הקריטי והמדכא ביותר במהלך הלידה. הצירים, שהתחילו כמו משחק ילדים, כבר הפכו כואבים, את לא יודעת מתי כל זה ייגמר, את מרגישה שאת קרובה לחוש את הכאב והקושי הפיסי הגדולים שידעת בחייך. לעיתים, את מגלה שאת בפתיחה פחותה מזו שקיווית להיות בה. כדאי להכין את עצמך לאפשרות הזו, ובכל מקרה להזכיר לעצמך, שכך או אחרת, הלידה שלך תיגמר, והיא תיגמר כשאת תקבלי את התינוק החדש שלך לידייך.


תחילת אשפוז בחדר יולדות

לאחר שיזהו במיון היולדות את הפתיחה שלך ככזו שמצריכה תחילת אשפוז בחדר יולדות, יאשפזו אותך, כנראה שיפתחו לך וריד (למקרה שיצטרכו להזריק לך נוזלים, לקחת ממך דם, וכדומה, במהלך הלידה), ואם את יודעת שאת מעוניינת באפידורל, יחברו אותך לליטר אחד של עירוי נוזלים. בנוסף, מתן אפידורל מותנה בספירה עדכנית (בת חודש לכל היותר) של טסיות דם. אם אין בידייך תוצאות בדיקת דם מהשבועות האחרונים, בבית היולדות יבצעו את בדיקת הדם. לא תקבלי אפידורל לפני שיידעו מה תוצאות ספירת הדם העדכניות שלך.

ייתכן שיחברו אותך למוניטור על מנת לזהות דופק עובר ותדירות הצירים. תוכלי לבקש להתחבר למוניטור לסירוגין, מפני שהמוניטור יגביל את יכולת התנועה שלך, וייתכן שתנועה תסייע לך להתגבר על הצירים.

עד שתגיעי לפתיחה ומחיקה מלאה, לא תראי הרבה מחברי הצוות הרפואי. מדי פעם תגיע מיילדת לבדוק את ההתקדמות שלך, בדיקה שתארך כמה רגעים. רופא לא יהיה נוכח בלידה שלך אלא אם יתפתח צורך, או אם יהיה צורך לתפור את צוואר הרחם שלך לאחר הלידה.
המלווים שלך יוכלו להיות איתך בחדר הלידה בשלבים אלה, כל בית חולים על פי מדיניות המלווים שלו.

אפידורל תוכלי לקבל החל מפתיחה של ארבעה סנטימטרים ועד לפתיחה של שבעה או שמונה סנטימטרים. אם תבקשי לקבל אפידורל בשלב זה, יגיע רופא מרדים שיבקש ממך להתכדרר קדימה, לחשוף בפניו את גבך, ולא לזוז כלל במהלך החדרת מחט החומר המרדים אל בין עצמות עמוד השדרה שלך. אפידורל משפיע בתוך כמה דקות, כמעט מייד, ואת לא תחושי יותר כאבים (אם כי תוכלי ללחוץ את התינוק שלך החוצה).


שלב הלידה

עם הגיעך לפתיחה של 10 סנטימטרים, יגיעו צוות חדר הלידה (על פי רוב אחות אחת או שתיים), ויתחילו איתך את שלב הלידה. הן תסדרנה את המיטה ותמקמנה אותך בצורה נוחה לצירי הלחץ, ואם קיבלת אפידורל, הן תודענה לך מתי ואיך ללחוץ (אם לא קיבלת אפידורל, את תודיעי להן, כנראה בשאגות, בדיוק מתי ואיך את הולכת ללחוץ...).

בשלב הלחיצות, את מוציאה את התינוק שלך מן הרחם. לאחר שהתינוק בחוץ, בדרך כלל מניחים אותו על האמא למספר דקות, ואז מנקים ,שוקלים, מסמנים ומעבירים אותו לתינוקיה לטיפול ראשוני שאורך לפחות עשרים דקות. בזמן זה, את תלדי את השלייה, יגיע רופא לבדוק אם יש לתפור את צוואר הרחם שלך (במידה וחתכו אותך או שנקרעת במהלך צירי הלחץ ויציאת התינוק שלך), ותישארי בחדר הלידה לנוח במשך כשעתיים.

לאחר תום שלב הבדיקות בתינוקיה התינוק שלך יכול לחזור ולהצטרף אלייך להמשך המנוחה בחדר הלידה ולבונדינג ראשוני, אז גם תוכלי לנסות להניק אותו בפעם הראשונה.