עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

החלמה והתאוששות מיטביים

פורסם: 02.06.2011
לידה היא תהליך טבעי שהגוף מסוגל לעבור. ועם זאת, תהליך הלידה הוא טראומטי לגוף (ובמיוחד לאחר ההריון שדרישותיו מגופך הן עצומות, והוא רק נגמר עם בוא הלידה...) וכדאי לדעת – לידה היא חווייה מתמירה, שתהפוך אותך לאישה חדשה (כל סוג של לידה, גם לידה קיסרית), אך את תתבקשי לזמן החלמה לאחריה.


הקושי הייחודי שבהחלמה מלידה

בניגוד למצבים אחרים שבהם הגוף צריך לנוח, אחרי לידה, ובעוד הגוף מעכל את סופם של ארבעים שבועות תובעניים ואת חוויית הלידה, יש לך תינוק חדש שייקח ממך כל רגע של טיפול או אהבה שתוכלי לתת לו. הזמנים שתמצאי להשקיע בעצמך, בהחלמה ובמנוחה, יגיעו במשורה. אפילו ללכת לרופא, לבדיקה שגרתית, עשוי להיות פרוייקט לא פשוט עם תחילת דרכך כאמא. התסכול השכיח (מה שקוראים לו בעגה הרווחת – "בייבי בלוז") עשוי להאט קצת את ההחלמה גם הוא.


מיחושים אופייניים אחרי לידה ואגינלית

לידה ואגינלית נחשבת לכזו שבה זמן ההחלמה קצר יחסית, עם כי לעיתים ההחלמה מלידה ואגינלית כוללת החלמה מתפרים או מקרעים באיזור החיץ (הפרינאום). פרט לקשיי הלידה עצמה, ייתכן ששרירי הבטן וריצפת האגן שלך חלשים עוד מתקופת ההריון. טחורים גם הם צרה נפוצה לאחר הריון ולידה, וייתכן שמערכת העיכול שלך נפגעה מההריון ו/או מהלידה, כך שאת סובלת משלשול או מעצירות.


קשיים אופייניים אחרי לידה קיסרית

לידה קיסרית היא בעלת יתרונות וחסרונות ביחס ללידה ואגינלית, ונאמר עליה כי ההחלמה ממנה איטית יותר. לאחר לידה קיסרית יהיה עלייך להתמודד עם החלמה מניתוח מז'ורי על כל המשתמע מכך, כולל גזירה ותפירה של שרירי הבטן שלך, מה שיקשה מאוד על התנועתיות שלך בשבועות שלאחר הלידה.


איך לקצר ולהיטיב את תקופת ההחלמה לאחר הלידה?

הנה כמה טיפים להחלמה מהירה לאחר הלידה –

טיפ ראשון – אל תשכחי את עצמך

האימהות החדשה שלך מציפה אותך באלף תחושות חדשות, אבל אל תשכחי שהתינוק הנפלא שלך חייב אמא מאושרת, או לכל הפחות נינוחה. אז קחי לך את הזמנים שאת צריכה על מנת להתרגע, השתמשי בעזרה ככל שתוכלי להשיג, והקלי על עצמך.


טיפ שני – איכלי טוב

אנחנו מה שאנחנו אוכלים. קל לנו מאוד, בתקופות שבהן אנחנו חשים תסכול, להתנחם באוכל, אבל זוהי נחמה קצרת מועד, כי את, כמו כולנו, תרגישי טוב בזמן שאת אוכלת, ורע הרבה זמן אחר כך. איכלי בריא, שתי מים בשפע, ואם את מניקה – המשיכי לקחת את תוספי המזון (למשל ברזל או אומגה 3), שלקחת בזמן ההריון. אם את מניקה ואת מרגישה שעלייך לצרוך כמויות גדולות יותר של אוכל – אל תחסכי מעצמך, אבל השתדלי לצרוך אוכל מזין, אוכל מבושל או אפוי, ודי מרכיבי המזון ההכרחיים לך (חלבונים, פחמימות, סיבים תזונתיים, ויטמינים, וכדומה).


טיפ שלישי – נוחי, גם אם את לא מצליחה לישון

כשהתינוק שלך מאפשר לך, נוחי לידו עם ספר טוב. רבות הן הנשים שלאחר לידה לא מצליחות לישון בלילה באופן מספק (כי התינוק צריך טיפול בזמן הלילה...), אך לא מצליחות להירדם ולהשלים את שעות השינה שלהן בשעות היום. את לא מוכרחה לישון ממש על מנת לחדש את כוחותייך. תוכלי להתקלח במקלחת זריזה, להיכנס למיטה עם ספר טוב או לצפות בטלוויזיה תוך כדי "רביצה". הגוף אמנם לא ישן, אבל הוא נח ומאט את הקצב, וזה טוב לך.


טיפ שלישי – הפעילי את גופך ומיצאי תחביב

אנחנו יודעים – קל להגיד, קשה לעשות... ועם זאת – נסי למצוא זמן להפעיל את גופך, הפעלת השרירים תעשה נפלאות להחלמה מהלידה. שימי לב, שלאחר לידה קיסרית מומלץ להמתין כשמונה שבועות בטרם חוזרים לפעילות גופנית, וגם אז חשוב לעשות זאת בהדרגה.
תחביב יכול להיות אפילו רק שעה אחת בשבוע שבה את משקיעה במשהו שמעניין אותך – חוג תפירה או חוגי מודעות, שתיית קפה עם חברה, מניקור ופן אצל הספרית השכונתית. כל דבר שיסייע לך לחוש שוב אחראית על חייך.


והכי חשוב – אל תשכחי שהתינוק שלך תיכף נהיה נער (או נערה)...

את עמוסה היום ולא רואה איך את חוזרת לעצמך, אבל זוהי תקופה והיא חולפת במהרה. השתדלי להזכיר לעצמך שתקופת הינקות של תינוקך היא תקופה שאת עשויה להתגעגע אליה בעתיד... לא רחוק היום שהוא יילך לשירותים ויאכל בעצמו. אז יהיו לך אתגרים אחרים מולו. קחי נשימה עמוקה, ודעי שאת עוד לא הרבה זמן מקבלת את עצמך בחזרה...