עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

היפוך עובר

פורסם: 19.07.2011
היפוך עובר הוא הליך שמאפשר שינוי מנח העובר ומצגו, כך שיתמקם כשראשו כלפי מטה, בתנוחה האופטימאלית ללידה.

היפוך עובר יתבצע רק כאשר העובר אינו במנח ובמצג אופטימאליים ללידה, הוא מומלץ משבוע 37 ומעלה (ולא לפני כן), ורק במידה שאינך מוכנה לשקול לידה מכשירנית או קיסרית (שהיא לפעמים הכרחית בלידה של עובר שאינו נמצא במנח אופטימלי ללידה נרתיקית). היפוך עובר הוא הליך שמצליח רק בכ 60% מן המקרים, ולעיתים, עובר עשוי להתהפך בחזרה ממש ברגע האחרון. עוד על היפוך עובר בכתבה שלפניכם.


מתי ניתן לבצע היפוך עובר?כיצד מתבצע היפוך עובר?

היפוך עובר מתבצע על ידי שני רופאים מיילדותיים, כאשר אחד אמון על המצב הבריאותי של העובר ומנטר את סימניו, והשני מבצע בפועל את ההיפוך.

ההיפוך מבוצע כשנלקחת בחשבון האפשרות שעשויה להתפתח לידה כתוצאה מהמניפולציה. לידה שמתחילה בהיפוך, על פי רוב מתפתחת ללידה קיסרית.
ראשית, האם מקבלת עירוי נוזלים ומוזרק לה חומר מרפה שרירים (ריטודרין), על מנת להרפות את שרירי הרחם.

לאחר מכן, הרופא המיילד מייצר לחץ על העובר, מכיוון העכוז מחד ומכיוון הראש מאידך, עד שהעובר מתהפך. התהליך הוא חיצוני וידני, וכרוך לעיתים ברמה מסוימת של אי נוחות או כאב.

במהלך ההיפוך יתבצעו עד ארבעה נסיונות להפוך את העובר באופן ידני, ובכל מקרה, בין אם ההיפוך צלח או שלא, לאחר התהליך יבוצע ניטור של העובר במשך מספר שעות, על מנת לוודא כי הוא אינו במצוקה או שאינו מפתח מצוקה לאחר התהליך.


הסיכונים בהיפוך עובר

היפוך עובר הינו תהליך אלים, שעשוי להסתיים במצוקה עוברית ובתחילת לידה (ואז בדרך כלל יש צורך בניתוח קיסרי), ובמקרים קיצוניים עלול להוביל למות העובר.
סיבוכים מתרחשים בכ 1.5% מכלל תהליכי ההיפוך המתרחשים בעזרת רופא מיילד.
יש סיכון להיפרדות שיליה חלקית או מלאה בעקבות התהליך.
עוד, ייתכן תסחיף מי שפיר או נזק למבנה הרחם במהלך התהליך.


האלטרנטיבה להיפוך עובר

אם שהעובר שלה ממוקם במצג עכוז, יכולה לנסות ללדת בלידה טבעית, ולסיים לכל היותר בלידה מכשירנית או בלידה קיסרית.
ניתן לבחור בלידה קיסרית מראש.


שיטות אלטרנטיביות להיפוך עובר

ישנן "שיטות סבתא" רבות להיפוך עובר ללא התערבות רפואית – הרפלקסולוגיה מציעה פתרון להיפוך עובר, וגם הרפואה הסינית. נאמר כי קפיצה על כדור פיזיו, או זחילה על שש, עשויים לסייע לעובר להתהפך. עוד נאמר, כי קולו של אבא מתחתית הבטן, עשוי לגרום לו להתהפך. מומלץ לנסות הכל, ה-כל, בטרם בוחרים לנסות היפוך חיצוני על ידי רופא.