עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

סכרת הריון

פורסם: 20.06.2011
סכרת היא מחלה שבה הגוף אינו יודע לפנות סוכרים (שהם סוג של פחמימה פשוטה) מהדם אל תוך התאים. הקושי נגרם כתוצאה ממחסור או חוסר יעילות של ההורמון אינסולין, המיוצר בלבלב.

סכרת הריונית הינה מצב זמני של סכרת, שמתפתח לקראת אמצע ההריון ועל פי רוב נעלם עם תום ההריון. כחמישה עד עשרה אחוזים מהנשים בהריון יסבלו מסכרת הריון, אשר תיעלם עם תום ההריון.

סכרת הינה מחלה מגבילה והיא מקשה על ניהול תקין של ההריון, למעשה, כאשר מתגלה סוכרת במהלך הריון, ההריון מוגדר בסיכון. החשש המשמעותי בהריון של אישה סוכרתית הינו רעלת הריון. במאמר זה, עוד על סכרת הריון, בדיקות הסכרת, ועוד.


הקושי הייחודי בסכרת הריון

כאשר נוצר עודף של סוכר בדם שאינו מתפרק ומוזרם להזנת תאי הגוף, עודפים אלו מוזרמים דרך השיליה אל העובר, דבר שגורם בתורו להפרשה מוגברת של אינסולין בגופו של העובר. נוכחות מוגברת של אינסולין בדמו של העובר תזרז את גדילתו, כך שעוברים לאימהות סוכרתיות הם לרוב מקרוזומיים – כלומר גדולים מהממוצע לשבוע ההריון, וכן הם נולדים גדולים יחסית. אצל עוברים אלה ובשל גודלם, נפוצות יותר לידות מכשירניות (לידת ואקום או לידת מלקחיים), לידות בניתוח קיסרי, וכן פרע כתפיים – מצב שבו כתפי התינוק רחבות מכדי לעבור בתעלת הלידה.

בנוסף, לאחר הלידה יש סיכוי מוגבר לנפילת סוכר (היפוגליקמיה) אצל העובר. לכן אצל תינוקות שנולדו לאימהות סוכרתיות, ינוטרו כמויות הסוכר בדם ובמידה ויימצא סיכון לנפילת סוכר, יקבל התינוק עירוי נוזלים מועשר בגלוקוז.

נוכחות לכמות גבוהה של אינסולין מאטה גם את קצב הבשלת הריאות ולכן אצל תינוקות לאימהות סוכרתיות שנולדים מוקדם מהצפוי יש סיכון מוגבר לסיבוכי נשימה.

חשוב לציין, שאצל נשים החולות בסכרת הריון, אשר מאובחנות בזמן ומטופלות כראוי, כך שרמות הסוכר מאוזנות במהלך ההריון, נמצא סיכון נמוך יותר לתחלואה עוברית וסיכון זהה למוות תוך רחמי ביחס להריון שאינו בסיכון.

תינוק שנולד לאם סוכרתית, נמצא בסיכון יתר לפתח סוכרת סוג 1 או 2, אי סבילות לסוכר, וכן להשמנה.


כיצד מאבחנים סכרת הריון?

במהלך שבועות 24-26 להריון מקובל לבצע בדיקת GCT, בדיקת העמסת סוכר. מדובר בבדיקת סקר, וכאשר הערכים המתקבלים בה חורגים מהרגיל, מתבצעת בדיקת העמסת סוכר מלאה (OGTT). פרט לכך, החשד לסכרת הריון עולה גם כאשר ניתן לזהות עובר מקרוזומי (גדול יחסית לגילו) או ריבוי מי שפיר.


כיצד מאזנים סכרת הריונית?

על פי רוב ניתן לאזן סוכרת הריונית על ידי שמירה קפדנית על תזונה בריאה והקפדה על פעילות גופנית מתונה במהלך ההריון. כאשר רמות הסכרת גבוהות, ניתן לקבל סיוע תרופתי על ידי תוספות אינסולין בכדורים או בזריקות.
בכל מקרה, אישה סוכרתית בהריון מנוטרת במהלך ההריון גם לשמירה על רמות סוכר תקינות בדם, וגם על מנת להבטיח שתינוקה מתפתח בקצב מיטבי. הריון סוכרתי, כאמור, נחשב הריון בסיכון.