עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

חודשי הריון לפי שבועות

פורסם: 02.06.2013
בעבר נהגו לעקוב אחר משך ההריון לפי חודשים, במשך 9 חודשים, אז עברו לשיטת השבועות וסופרים 40-42 שבועות של הריון עד הלידה ובמקרים רבים הרופאים מדברים בכלל במונחים של טרימסטרים. אין ספק שזה מאוד מבלבל, כאשר לצד שלל תופעות ההריון, ההתרגשות וההכנה, לנשים רבות קשה לעקוב אחר שלב ההיריון המדויק שבו הן נמצאות ומה צריך לעשות ולקרות באותו שלב. אז אם גם את מבולבלת עם חודשי הריון ולא בטוחה באיזה חודש את לפי השבוע שהרופא רשם לך שאת נמצאת בו ואיזה חודשי הריון נכנסים לאיזה טרימסטר -המדריך הבא בדיוק בשבילך.

להבין את המתמטיקה של ההיריון

המתמטיקה של תקופת ההיריון הופכת למבלבלת מאוד מהר, למשל בכך שמבחינת חודשי הריון לפי שבועות את החודש הראשון סופרים בכלל עם 6 שבועות, או אישה הריונית השואלת את עצמה האם היא עכשיו בשבוע 12 או שבכלל נכנסה כבר לשבוע 13, האם היא בסוף הטרימסטר הראשון או שהתחילה את הטרמסטר השני, בהיריון בחודש שלישי או כבר ברביעי? וכן הלאה, כשיכול מאוד להיות שגם את מצאת עצמך שואלת את עצמך מעת לעת, רגע, איזה חודש אני?
למרות השימוש במונחים שונים וחופפים, בפועל התשובות לגבי שבועות הריון לפי חודשים, חודשי הריון לפי שבועות ולשאלה הגדולה של איזה חודש אני – הן די פשוטות (יחסית) ברגע שאת מבינה את המתמטיקה של ההיריון ואת מה סופרים.

• הריון (עדיין ) נמשך 9 חודשי הריון, רק שכפי שתראי מיד הספירה של תשעת החודשים הללו מעט שונה מספירה רגילה של 9 חודשים קלנדריים.

• תקופת ההריון שלך מחולקת גם לשלושה טרימסטרים, או שלישים בעברית, באופן טבעי והגיוני כל טרימסטר הוא באורך של שלושה חודשים.

• ברמה של חודשי הריון לפי שבועות, בדרך כלל סופרים כל חודש הריון עם ארבעה שבועות בתוכו, למעט כמה חודשים מסוימים שבהם יש "יותר" שבועות, למשל 6 שבועות בחודש הראשון, 5 שבועות בחודש שלישי ושביעי ועד 6 שבועות בחודש תשיעי – זה הרבה בעיקר כי קשה לדעת בדיוק מה היה התאריך בו נכנסת להריון.

בתוך כל בליל המספרים הזה של חודשי הריון לפי שבועות, שבועות הריון לפי חודשים וטרימסטרים, יש בדיקות שמבצעים לפי ספירת השבועות (שקיפות עורפית, חלבון עוברי וכו'), יש שלבים שהעובר צריך לעבור ואותם בודקים לפי טרימסטרים (בדיקות סקר) ויש מהלכים אחרים של ההיריון שלך הנספרים לפי חודשים.

בעמוד זה של חודשי הריון ותיאורי הזמן של ההיריון שלך, תמצאי גם טבלת שבועות הריון המחברת בין שלוש שיטות ספירה אלו (טרימסטרים, חודשי הריון, שבועות הריון) – כך יהיה לך קל יותר להמיר טרימסטר לחודש ושבוע או חודשי הריון לפי שבועות למשל, ולדעת בבירור טוב יותר את התשובה לשאלה "איזה חודש אני" או "איזה שבוע אני" – כי הרי ישאלו אותך את זה כל הזמן!

שבועות הריון לפי חודשים

באופן בסיסי בהיריון מלא יש 40 שבועות, שהם תשעה חודשים בקירוב או 280 ימים. אבל, בישראל נהוג להתייחס לתקופה של 40-42 שבועות כהריון תקין, כי הספירה מתחילה מהיום האחרון של מחזור הווסת האחרון שקיבלת לפני גילוי ההיריון (למרות שההתעברות מתרחשת בממוצע רק שבועיים לאחר סיום הווסת), ולכן במקרים רבים שבוע 42 הוא בפועל השבוע ה-40 להיריון "האמיתי". כאמור, מבחינת שבועות הריון לפי חודשים, כחצי מהזמן כל 4 שבועות את עוברת לחודש ההריון הבא – חוץ מהחודש הראשון שבו יש 6 שבועות (בגלל החישוב לפי יום סיום המחזור והשבועיים עד הביוץ), חודש שלישי שבו 5 שבועות, החודש השביעי שבו 5 שבועות והחודש התשיעי שבו יכולים להיות 6 שבועות עד לשבוע 42.

בכל חלוקה שבה את משתמשת או מחשבת לפיה, חודשי הריון לפי שבועות, שבועות הריון לפי חודשים, חשוב שתזכרי כי רק כ-30% מההריונות מסתיימים אחרי בדיוק 40 שבועות. רוב הנשים יולדות בטווח הזמן הקרוב ל-40 שבועות, או בשבועות הבודדים שלפני או בשבועיים שאחרי סיום שבוע 40. בדר"כ רק לאחר סיום שבוע 41-42 ואם אין לידה עדיין, מתחילים לדבר על ביצוע זירוז.

שאלות ותשובות – חודשי הריון


אז האם הריון או 9 או 10 חודשים?

40 שבועות ההיריון שלך נספרים כתשעה חודשים. אבל רגע... יש ארבעה שבועות בחודש, מה שיהפוך 40 שבועות לעשרה חודשים. לא? לא בדיוק. ארבעה שבועות הם 28 ימים, אך רוב החודשים הם 30-31 ימים, כך שיש אי חפיפה מסוימת. נקודה חשבונית נוספת שאת צריכה לזכור (גם מבחינת השאלה איזה חודש אני?) היא שסופרים גם את החודש התשיעי במלואו, קרי הלידה שלך היא לקראת סוף החודש התשיעי ולא בהגעה לחודש תשיעי. לצד זאת, יש גורמים הסופרים חודשי הריון לפי 9 חודשים מלאים ועוד שבוע.

מה ההבדל בין ספירת הרופא לספירה של רוב האימהות?

אם כבר התחלת את תהליכי הבדיקות בהיריון, יכול להיות ששמת לב שיש הבדל בין האופן בו הרופאים סופרים את ההיריון לבין האופן שבו את ורוב הסביבה שלך סופרים אותו – בעיקר בהקשר של חודשי הריון לפי שבועות או שבועות הריון לפי חודשים. הרופאים אוהבים דיוק ולכן סופרים לפי מספר ימים מדויק יותר, למשל שאת בשבוע 18 + 3 ימים, בעוד שאת כנראה כבר סופרת שאת בשבוע 19. שניכם צודקים למעשה ומדובר על שתי שיטות רישום או ספירה שונות במקצת – את כבר בשבוע 19 אבל "גם" את בהיריון 18 שבועות + 3 ימים.

מה לגבי הספירה של טרימסטרים / שלישי הריון?

בהריון מלא יש שלושה טרימסטרים, או שלישים, כל אחד כ-3 חודשי הריון. טרימסטר ראשון בשבועות 1-13, טרימסטר שני בשבועות 14-27 וטרימסטר שלישי ואחרון בשבועות 28-40 או עד 42, תלוי במועד הלידה שלך כמובן.

למה מחשבים את תחילת ההריון מיום המחזור האחרון?

הגיוני לשאול מדוע להתחיל את שעון ההיריון מיום הווסת האחרון, כאשר אז בוודאות לא התרחשה הפרייה אלא יותר שביר שהביוץ וההפריה התרחשו כשבועיים לאחר מכן. התשובה הפשוטה היא שקל יותר לזכור את יום סיום הווסת וזה תאריך יותר אמין להתייחס אליו מבחינת גורמי רפואה מאשר לקבוע בדיעבד מתי בדיוק בייצת והתעברת. בגלל זה גם יש לעיתים אי התאמה בין חודשי הריון לבין שבועות הריון לפי חודשים ואת יכולה להגיע גם לשבוע 42 וזה עדיין יהיה תקין, או לחלופין ללדת בתוך שבוע 38 וזה גם יהיה בסדר לעובר.תרגום חודשי הריון לשבועות

טרימסטר חודשי הריון שבועות הריון
טרימסטר ראשון חודש ראשון שבוע הריון 1
שבוע הריון 2
שבוע הריון 3
שבוע הריון 4
שבוע הריון 5
שבוע הריון 6
חודש שני שבוע הריון 7
שבוע הריון 8
שבוע הריון 9
שבוע הריון 10
חודש שלישי שבוע הריון 11
שבוע הריון 12
שבוע הריון 13
טרימסטר שני שבוע הריון 14
שבוע הריון 15
חודש רביעי שבוע הריון 16
שבוע הריון 17
שבוע הריון 18
שבוע הריון 19
חודש חמישי שבוע הריון 20
שבוע הריון 21
שבוע הריון 22
שבוע הריון 23
חודש שישי שבוע הריון 24
שבוע הריון 25
שבוע הריון 26
טרימסטר שלישי שבוע הריון 27
חודש שביעי שבוע הריון 28
שבוע הריון 29
שבוע הריון 30
שבוע הריון 31
שבוע הריון 32
חודש שמיני שבוע הריון 33
שבוע הריון 34
שבוע הריון 35
שבוע הריון 36
חודש תשיעי שבוע הריון 37
שבוע הריון 38
שבוע הריון 39
שבוע הריון 40
שבוע הריון 41
שבוע הריון 42